Çanakkale Şehitlerini Andık

2093

Her iki yerleşkemizde Terakkili öğrenciler, 16 Mart Cuma günü hazırladığımız törenle Çanakkale Şehitlerini andı.

Levent Yerleşkemizde lisemizde; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Fen Lisesi 9. sınıf öğrencimiz Yıldız Topal ve 10F sınıfı öğrencimiz Arda Adalar, Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliye Destanı şiirinin “Onlar” bölümünü okudular. Ardından, aynı dönemde birçok savaşta bulunmuş bir halk için neden Çanakkale Savaşı’nın özel bir yeri olduğundan bahsettikleri bir konuşma yaptılar.

Daha sonra, Tarih Öğretmenimiz Mehmet Ali Yapıcı bir sunum gerçekleştirdi. Öğretmenimiz sunumunda, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı dönemde dünya tarihi içindeki yeri ve Türkiye tarihi açısından anlamı ve önemi üzerinde durdu. Tolga Örnek’in Gallipoli belgeselinden bölümlerle desteklenen sunumun ikinci bölümünde, savaşta insan teması üzerinde durularak tarih kitaplarında pek yer verilmeyen sıradan insanların yaşam öykülerine değindi. Savaşın içinde bulunmuş askerlerin günce ve anılarından örneklere yer vererek, cephede gündelik hayat, ortam ve bu ortamda insanların düşünceleri, duyguları üzerinde durdu. Üç insan portresi, bir gemi ve bir uçağın bu cephede nasıl bir tesadüfle hayatlarının kesiştiğini anlattı. Sunumun sonunda öğretmenimiz öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

Tepeören Yerleşkemizde ortaokulumuzda tören komitesi tarafından “Hüzün ve Zafer” adlı anma programının sunuculuğunu Ayşe Koç (7C) yaptı. 7A sınıfından Öykü Kaplan ve 7B sınıfından Berat Zorlu, günün anlam ve önemini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.  Ardından, Müzik Korosunun dinletisiyle anma programımız son buldu. Levent Yerleşkemizde ise koromuzun seslendirdiği “Çanakkale Türküsü” ile başlayan tören, 8I sınıfı öğrencilerimizden Ahmet Doruk Uludoğan’ın Terakkili öğrencileri temsilen yaptığı konuşmayla devam etti. 7. sınıf öğrencilerimizden Nehir Kullukçu, Arda Durşen, Leyla Mısırlı, Baran Şengül, Ali Kemal Kanık, Elif Veziroğlu, Ebrar Yılmazel, Osman Draman ve Lal Mina Tonguç’un sunumlarının ve Çanakkale Savaşı’nın edebiyata, müziğe ve resme olan yansımalarının anlatıldığı videoların izlendiği tören; Nazım Hikmet’in “Davet” şiiriyle sona erdi.