Çanakkale Kent Müzesi'nden Çanakkale'ye Bakmak

2358

Terakkili gençler, 20 Mart Pazartesi günü Çanakkale Kent Müzesi’nin kurucusu Cevat İnce’yle “Çanakkale Kent Müzesi’nden Çanakkale’ye Bakmak” adlı söyleşide Tepeören Yerleşkemizde buluştu.

Lise 11. sınıf öğrencilerimiz, söyleşiden önce bir atölye çalışması yaptı. Levent Yerleşkemizden öğrencilerimizin de yer aldığı çalışmada, liseli gençler Çanakkale savaşı üzerine yazılmış çeşitli metinler üzerinde okumalar gerçekleştirdi. Ardından, verilen sorular doğrultusunda tartışmalar yürütüp sunumlar hazırladılar. Çalışmanın sonunda ise sunumlarını arkadaşlarıyla paylaştılar.

Atölyenin ardından İnce’yle bir araya gelen öğrencilerimiz, kent ve kent kültürü üzerine çalışan İnce’nin sunumunu izledi. Çanakkale bölgesinin binlerce yıldır bir çarpışma ve savaş alanı olduğunu söyleyen İnce; Truva savaşından Perslere, İskender’den Fatih Sultan Mehmet’e oradan da Çanakkale zaferine kadar, şehrin üç bin yıllık savaş tarihini anlattı. Daha sonra Çanakkale’nin sosyal ve kültürel yapısından örnekler verdi. Aynı zamanda bir sanat tarihçisi olan İnce, Çanakkale’nin etnografyasını ve Kent müzesini nasıl kurduklarını da paylaştı.

Sunumun son bölümü Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale savaşı hakkındaydı. İnce, daha Balkan Savaşları sırasında, Çanakkale’nin topografik yapısını inceleyen ve bu konuda raporlar hazırlayan Mustafa Kemal’in bölgeyi çok iyi tanıdığını belirtti. İnce, bu sayede bölgede neler olabileceğini, çıkarmaların nelere yapılacağını önceden gören Mustafa Kemal’in Çanakkale zaferinin kazanılmasında çok büyük rolünün olduğunu söyleyerek savaştan örnekler sundu.