Çalıkuşu’nun Feride’si Hayat Buldu

755

Her iki yerleşkemizden lise hazırlık sınıfı öğrencilerimiz, 21 Ekim Cuma günü bir psiko-drama yöntemi olan “Sıcak Sandalye” etkinliği yaptılar.

Öğrencilerimiz bu etkinlikte Çalıkuşu romanın kahramanı Feride’ye sorular sordular. Feride karakterine giren öğrencilerimiz, karakteri içselleştirerek soruları yanıtladılar. Zaman kaldığında diğer bir karakter olan Kamuran “sıcak sandalye”ye oturup yaşananları kendi süzgecinden anlattı. Ders sonunda öğrencilerimiz, verilen linkten etkinliği değerlendirerek anketi tamamladılar. Bu etkinlikle Çalıkuşu romanının kahramanları öğrencilerin hafızalarında hayat boyu silinmeyecek bir yer edindi.

“Sıcak Sandalye” etkinliği, roman karakterlerini daha yakından tanımak ve somutlaştırmak amacıyla edebiyata uyarlanmıştır. Öğrencilerin okudukları romanı eğlenceli bir şekilde içselleştirmelerine yardımcı olur.

Bu yöntemde roman karakteri yerine geçecek öğrenci tahtanın önüne koyulan sandalyeye oturur. Öğretmen, öğrenciye karakterin adıyla seslenerek roman kahramanının yaşadıklarıyla ilgili belirleyici birkaç tespitte bulunur. Ardından “Şimdi seni daha yakından tanımak için sana sorular yöneltmek istiyoruz.” diyerek söz hakkını sınıfa verir. Her öğrenci roman kahramanının adıyla seslenerek sorusunu yöneltir. Karakter rolüne giren öğrenci soruları yanıtlar. Zaman kalırsa gönüllülük esasına göre sandalyeye oturan karakter ve öğrenci değişir. Böylece karakterler ile sınıf arasında samimi bir söyleşi gerçekleşir. Öğretmen söyleşiyi yönlendiren konumdadır. Etkinlikte her öğrencinin aktif olması, söz alması özellikle amaçlanır.