Bilimden Keyif Almak: Bir Bilim İnsanının Serüveni

1626

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, Kimya Bölümümüzün 25 Şubat Perşembe günü düzenlediği “Bilimden Keyif Almak: Bir Bilim İnsanının Serüveni” adlı web seminerimizde Prof. Dr. Rana Sanyal’la bir araya geldi.

Bu web seminerinde; Türkiye’de bir ilk olarak Sentez aşamasından klinik deney aşamasına gelen, kanser tedavisinde kullanılacak bir ilacı ekibiyle birlikte ülkemizde geliştirmeyi başaran Prof. Dr. Rana Sanyal’ın bu heyecan verici çalışmasının ilhamıyla bilimden keyif almak üzerine öğrencilerimizle bir sohbet gerçekleştirildi.

Levent Yerleşkesi 11 IB G sınıfından Defne Dinçer ve Tepeören Yerleşkesi 11A sınıfından Utku Egemen Umut’un moderatör olduğu web seminerinde Sanyal; doğa, sanat, renkler, canlılarda renklerin nasıl oluştuğu, nanoteknolojinin ne olduğu, hangi amaçlarla kullanılabileceği, kemoterapi, ilaç geliştirme çalışmalarındaki süreçler ve inovasyon ile ilgili ufuk açıcı bir sunum yaptı. Zoru başararak ilk kez bir ilacın baştan sona ülkemizde geliştirildiği bir sürecin ana aktörü olarak serüvenini paylaştı. Öğrencilerimizi “imkansız” görünenlere ulaşma, bilimden zevk alma, merak duyma, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etme konusunda motive etti. Sohbet sırasında öğrencilerimizden gelen soruların çeşitliliği her öğrencinin bu etkinlikten değerli ve birbirinden farklı bir kazanımlar elde ederek ayrıldığının göstergesiydi.

 

Biyografi:

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Prof. Dr. Rana Sanyal Kimya alanındaki Doktora derecesini Boston Üniversitesi’nden aldı. Daha sonra California’da biyoteknoloji şirketi Amgen’de onkoloji ve nöroloji alanlarında araştırmacı olarak çalıştı. 2004 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Rana Sanyal güncel çalışmaları kapsamında tümör hücrelerini doğrudan hedef alan ilaç sistemlerine odaklanıyor. Bilimsel yayınlarının yanı sıra 50’yi aşkın uluslararası tescilli patent ve patent başvurusunda buluş sahibi olarak yer alan bilim insanı aynı zamanda 2013 yılından itibaren uluslararası bir mükemmeliyet merkezi olan Boğaziçi Yaşam Bilimleri ve Teknoloji Merkezi’nin müdürü olarak görevini sürdürüyor. Profesör Sanyal, araştırmalarını klinik safhaya geçerek insana ulaşması için gerekli adımları tamamlamak üzere 2015 yılında biyoteknoloji girişimi olarak kurduğu RS Research’te Bilimsel Araştırmalar Direktörü olarak görev yapıyor. Daha etkin ve yan etki profili iyileştirilmiş kemoterapi hedefi ile araştırmalar yapan RS Research’te preklinik çalışmaları tamamlanan ilaç ülkemizde klinik araştırmasının yapılabilmesi için onay aldı. Böylece Prof. Dr. Sanyal ve ekibinin geliştirdiği ilaç sentez aşamasından klinik deneylere kadar ülkemizde geliştirilen ilk ilaç oldu.