Benim de Söyleyeceklerim Var

724

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 26 Mayıs Cuma günü “Benim de Söyleyeceklerim Var” etkinliğinde çeşitli konularda konuşmalar yaptı.

Hazırlıklı sunum becerilerini geliştirmek, güzel ve etkili konuşabilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Türkçe derslerinde hazırlıklı konuşmalarını görsellerle destekleyerek arkadaşlarına sundular. Her sınıftan sunum ölçütlerine göre seçilen sınıf temsilcileri, performanslarını 18 – 23 Mayıs tarihleri arasında yarı finalde sergiledi. Finale kalan öğrenciler; toplumda farkındalık yaratmak amacıyla “uzay çöpleri, tüketim çılgınlığı, yapay zekâ, 21. yüzyılda okullar, toplumda beden algısı ve sonuçları” konularıyla ilgili hazırlıklı konuşmalarını 26 Mayıs Cuma günü yapılan “Benim de Söyleyeceklerim Var” etkinliğinde gerçekleştirdiler.

Konuşmacı öğrencilerimiz, jüri üyeleri tarafından ifade gücü, sözcükleri doğru kullanma, dili etkin kullanarak akıcı konuşma, belli bir düzene göre hazırlanmış sunum, çarpıcı giriş ve kapanış cümleleri, dinleyiciyle göz teması kurma, beden dili kullanma, etkili görsel kullanımı, kaynakça belirtilmesi ve zamanı etkili kullanma ölçütlerine göre değerlendirildi.

Finalistler yaptıkları konuşmalarda aşağıdaki başlıklarda ön plana çıktılar.

Levent:

En Dakik Konuşmacı Ada Canbolat (6A)
En İyi Görsel Sunum Hazırlayan Konuşmacı Gökhan Eliçin (6G)
En İyi Özgün İçerik Sunan Konuşmacı Doruk Doğan (6D)
En İlham Verici Konuşmacı Emir Efe Öztürk (6B)
En Etkili Konuşmacı İnci Aslan (6E)

Tepeören:

En Entelektüel Sunum Kuzey Bingöl (6A)
En Dakik Konuşmacı Aylin Ucur (6B)
En İlham Verici Konuşmacı Ömer Canlıdinç (6C)
En Coşkulu Konuşmacı Berke İsapur (6B)
En İyi Görsel Sunum Hazırlayan Konuşmacı Erdem Aktaş (6B)
En Etkili Beden Dili ve Sahne Kullanımı Ali Rüzgar Duru (6C)
En Etkili Konuşmacı İsmail Kaan Tarakçı (6B)

Yapılan etkinlikle 6. sınıf öğrencilerimiz; bir konuyla ilgili araştırma ve sorgulama yapabilme, konuşurken beden dilini, ses ve mimiklerini etkili kullanabilme,  dinleyicileri ikna etme ve sunum yapabilme becerilerini sergilemiş oldu.