Ankara’daki Öğrencilerle Oyundan Müziğe Çeşitli Birçok Etkinlik Yaptık

2318

Levent Yerleşkesinden lise 10 IB ve 11 IB sınıflarından 44 öğrenci, öğretmenlerimiz Birol Atalay Binici, Yeşim Bozkurt ve Eda Torun eşliğinde 8 – 9 Şubat tarihleri arasında Ankara’da Büyükşehir Anfa İlkokul ve Ortaokulu’nu ziyaret ettik. Yaratıcılık, Etkinlik, Toplumsal Hizmet (Creativity, Action, Service – CAS) çalışmalarından sosyal sorumluluk projesi adı altında ziyaretimizi gerçekleştirdik.

Gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesinin hazırlık aşamasında ziyaret edeceğimiz okulun ve aynı zamanda okulda bulunan çocukların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduk ve gerekli olduğunu düşündüğümüz malzemelerin toplanması için çalıştık. Okul içinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler için projede görevli olan koordinatörlerin de yardımlarıyla sanat, oyun, dans ve müzik olarak 4 komite oluşturduk.

Sanat komitesinde öğrencilere uygun olarak sanatsal faaliyetler planladık ve  gerçekleştirdik. Bu komitede amaç çocukların hayal güçlerini geliştirmek ve onlara kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir ortam sunmaktı. Komite içinde de uygun sanatsal malzemeleri toplayarak; yüz boyaması, parmak boyaması ve origami olarak 3 sanatsal etkinliği çocuklara sunduk. Sanatsal faaliyetlerde çocukların, uygun olduğu sürece,

isteklerine göre hareket etmeye çalıştık ve bunula birlikte serbest bırakırken birçok sanatsal aktivite sırasında onlara yardımcı olmayı da unutmadık. Sanat komitesinden Beyza Sude Şener: “Çocuklarla yüz boyaması yaparken çok eğlendik ve çok güzel vakit geçirdik. Her yüz boyamada çocukların yüzündeki gülümseme ve onların eğlendiğini görmek bizi oldukça mutlu etti.”

Çocukların neredeyse en çok eğlendikleri ve mutlu yüzlerle ayrıldıkları komitelerden biri olan oyun komitesine geldiğimizde ise amaç, çocukların günlük hayatlarında oynamak istedikleri fakat şartlardan dolayı oynamadıkları oyunları oynamak ve onlara oynayabilecekleri oyun fikirleri vermekti. Bu komitede gerek kutu oyunları gerekse de komitede bulunan arkadaşlarımın hazırladıkları oyunlar vardı. Oyun komitesinden arkadaşım Umut Acar: “Komitede çocuklara oldukça geniş oyun imkânı sağlamaya çalıştık. Çabalarımız sonucunda gördük ki çocuklar hazırladığımız oyunlar karşısında çok mutlu oldular ve bu da bizim çabalarımızın bir sonucunun olduğunu göstererek bizi çok mutlu etti.”

Dans komitesinde, komite başkanları Deniz Fidan ve Alara Küçük’ün de yardımlarıyla öğrendikleri çeşitli dans figürlerini okuldaki öğrencilerle paylaştılar. Farklı dans figürlerinin paylaşıldığı bu komitede kız erkek ayrılmadan öğrenciler kendilerini rahat hissederek dans etme fırsatı buldular. Müzik komitesinde öğrencileri farklı müzik aletleriyle yakından tanıştırma imkânı bulduk. Keman ve piyano hakkında bilgi sahibi olup onları çalma imkanının sağlandığı bu komitede, komite başkanlarının eşliğinde enstrümanları çalmaları için kısa ama bir o kadar da etkili dersler verildi.

Aynı zamanda özel eğitim gereken öğrencilere de her imkândan eşit olarak faydalanabilmeleri için özel komiteler sunduk. Amacımız ise her öğrenciyi elimizden gelebildiğince mutlu etmekti, bu sebeple; müzik, dans, sanat, oyun komitelerinin özel komiteler eşliğinde ve komitelerde görevli olan arkadaşlarımın da gösterdikleri hassasiyetle her aktiviteyi gerçekleştirme fırsatımız oldu.

Okulumuzdaki öğrencilerin de fikirlerini dikkate alarak söylemeliyiz ki, bu sosyal sorumluluk projesinde bulunmaktan hem onur hem de mutluluk duyduk. İlgilendiğimiz her öğrencinin yüzünü güldürmek ve onların kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olarak, kendilerini buldukları, hayal güçlerini geliştirip bu değerli günü hatırlamalarını sağlamak bizim için unutulmaz bir deneyim oldu.

Ankara gezimizin ikinci gününde ise Ata’mızı unutmadık ve Anıtkabir’i ziyaret ettik. Anıtkabir ziyaretimizde yaptığımız törende, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak onun her daim izinde olacağımızı göstermeye çalıştık. Öğretmenlerimiz eşliğinde yaptığımız törende, ziyaretimizin resmileşmesi adına Anıtkabir’e çelenk bırakıp anı defterine yazdığımız dakikalarda hem duygulanıp aynı zamanda Atatürk’ün kalbimizde olduğunu kendimize bir kez daha hatırlatmış olduk.

Kübra Nermin Sarp (11 IB I)