Bilim Kurguya Yolculuk: Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’yla Söyleşi

2408

Levent Yerleşkemizde ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, 14 Şubat Perşembe Dünya Öykü Günü’nde “Harry Potter” kitabının çevirmenlerinden Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu ile bir araya gelerek bilim kurgu türüyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Türkçe Bölümümüzün Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de düzenlediği etkinlik, daha önce Türkçe derslerinde okunan Philip K. Dick’in “Otofab” adlı öyküsünden uyarlanan aynı isimli filmin izlenmesiyle başladı. Filmin izlenmesinin ardından Okyay; Philip K.Dick’in öykücülüğünden ve bilim kurgu edebiyatına armağan ettiği kült eserlerinden, yazarın kitaplarında yer alan “Gerçek nedir?” ve “İnsan nedir?” sorularının öneminden söz etti. Kutlu ise mitlerin başta Harry Potter olmak üzere fantastik eserleri nasıl etkilediğine, özellikle Marvel’ın öncüsü olduğu çizgi roman kaynaklı fantastik eserlerdeki bilim kurgu türüne ait özelliklere değindi.

Bilim Kurgu Öykü Yarışmamıza katılmayı düşünen öğrencilere Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu’nun verdikleri tavsiyelerle devam eden etkinlik, öğrencilerin konuklara sordukları soruların cevaplanmasıyla sona erdi.