Anaokulu Velilerimiz Yrd. Doç. Hatice Ergin’le Buluştu

1959

Levent Yerleşkemizde anaokulu velilerimiz, 8 Aralık Cumartesi günü Yrd. Doç. Hatice Ergin’le Özgüveni arttırma, sınır koyma ve okula hazırlama sürecinde çocuğumun gelişimini nasıl destekleyebilirim?” konulu konferansta bir araya geldi.

Çocuklar büyürken, olgunlaşma süreci ve öğrenmelerinin etkileşimleriyle sürekli değişir ve gelişirler. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin çocukların sağlıklı, mutlu, dengeli, problem çözebilen, üretken bireyler olarak gelişmesini desteklemek amacıyla düzenlediği bu konferansta Ergin, 4 – 6 yaş çocuklarının fiziksel, bilişsel, dil gelişim, sosyal duygusal ve öz bakım alanlarından bahsetti. Bu yaş dönemindeki çocukların daha benmerkezci ve dirençli olabildiklerini, iletişim kurarken bu dönem özelliklerini akılda tutmak gerektiğini belirtti. Ergin, çocuklardaki bilişsel ve dil gelişimlerinin onlara sunulan uyaranlarla geliştiğini hatta beyin nöronlarının onlara sunulan bu uyaranlarla ilerleme kaydettiğini ve oynanan oyunların/kutu oyunlarının önemli bir etkisinin olduğunu da ekledi.

Çocukların fiziksel ve öz bakım becerilerinin desteklenmesi için onların yerine yapan değil sadece destekleyen ebeveynlerin olmasının önemini vurguladı. Bu konuda motive etmenin de önemli bir faktör olduğundan söz etti. Sosyal duygusal gelişimde özgüven, empati duygusu ve duygularını kontrol edebilme gibi konuların desteklenmesinin önemini vurgulayan Ergin, problem çözme becerisinin de gelişiminin öneminden bahsetti. Bu alanların gelişimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Ayrıca çocukların dönemsel güçlüklerin neler olduğunu anlatan Ergin, bu konuda anne baba olarak nasıl yaklaşılması gerektiğine de değindi. Konuşmasının sonunda velilerimizin sorularını yanıtladı.