4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Terakkililer

1064

Her iki yerleşkemizden ilkokul 2. sınıf öğrencilerimiz, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında 6 Ekim Çarşamba günü yazar, yönetmen, radyo programcısı ve hayvan hakları savunucusu Tolga Öztorun’la web seminerinde buluştular.

Söyleşi öncesinde öğrencilerimiz, Öztorun’un Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlatan “Sıradan Bir Gün” adlı belgeselini etkileşimli izledi. Sonrasında söyleşide Öztorun öğrencilerimize, neden tüm dünyada 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nün kutlandığını, hayvan hakları savunucusunun ne demek olduğunu ve nasıl olunduğunu anlattı. Ayrıca öğrencilerimiz “Papuduk” kitap serisinin kahramanıyla tanışarak temel hayvan hakları hakkında bilgi edindi.

Daha sonra ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, 11 Ekim Pazartesi günü gazeteci ve fotoğrafçı Coşkun Aral’la web semineri gerçekleştirdi. Bu söyleşi, “Kim Olduğumuz?“ adlı disiplinler üstü temanın “hedefler” sorgulama hattına ve “rol modeli” kavramına yönelikti.

Merak duygusunun peşinden, 1977’den beri dünyada ayak basmadığı hemen hiçbir toprak parçası bırakmayarak insanın hayatta kalma mücadelesini, kültürlerini, yaşamlarını ve savaşlarını görüntüleyen bir gezgin olarak Aral, öncelikle öğrencilerimize çocukluğundan bahsetti. Bir muhabirin, belgeselcinin neler yaptığını ve bu yaptıklarıyla hedefinin ne olduğunu öğrencilerimizle paylaştı. Dünyayı dolaşma cesareti ve kaynağını nereden bulduğunu, bu işi yapmanın risklerini, eğlenceli olup olmadığını anlattı.

Aral, doğa ve insan etkileşimi konusunu ele aldıktan sonra dünyadaki hayvan hakları ihlallerinden söz etti. Öğrencilerimiz söyleşi öncesinde de Aral’ın hayvanlarla ilgili çektiği iki videoyu etkileşimli olarak izlemiş insan ve doğa ilişkisini irdelemişlerdi. Gerçekleştirilen bu söyleşiyle hem temanın ana fikrine yönelik kazanımlar ele alınırken hem de öğrencilerimizin entelektüel gelişimleri desteklenmiş oldu.

Ayrıca, ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz Çizgi Film Kulübümüzün geçtiğimiz yıllarda yaptığı ve “Dostlarımız” projesinde de daha önce tiyatro olarak yer alan “Tarçın” adlı çift dilli ve müzikal çizgi filmimizi yaratıcı drama derslerinde izlediler. Barınaktan evlat edinilen bir sokak köpeğini konu alan bu film sonrasında öğrencilerimiz, sokakta yaşayan hayvanlar ve sorumluluklarımız üzerine sohbet ettiler.

Tarçın adlı çizgi filmimizin Türkçe versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan izleyebilirsiniz.

Anaokulu 6 yaş çocuklarımız ise öğretmenleriyle bu günün anlam ve önemine dair kitaplar okuyup sohbet ettiler. Evlerinde ve çevrelerinde yaşayan canlılardan yola çıkarak dünyamızı paylaştığımız hayvan dostlarımızla ilgili sorumluluklarını ve onlar için neler yapabileceklerini ifade ettiler. Sınıf posterleri hazırlayarak ‘Hayvanları Koruma Günü Afiş Sergisi’nde diğer gruplardan arkadaşlarıyla çalışmalarını paylaştılar. Çocuklarımızın etkinliklerinden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.

Tüm anaokulu çocuklarımız da “Hayvanlar Buluşuyor” adlı yaratıcı drama etkinliğinde sokakta yaşayan hayvanların hayatlarına dair farkındalık içeren oyunsu süreçte kendi yaşantı ve deneyimlerini paylaşma fırsatı yakaladılar.