Yurtiçi ve Yurtdışında Üniversiteye Doğru

2124

Tepeören Yerleşkemizden lise 9. sınıf öğrencilerimiz ve velilerimiz, 19 Nisan Perşembe günü Psikolojik Danışmanımız Müge Kösoğlu ve Yurtdışı Üniversite Danışmanımız Suzan Karaman’la bir araya geldi. Kösoğlu ve Karaman, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği “Hedef Belirleme Sürecinde Ders/Alan Seçimi” ve “Üniversite Yolunda İlk Adım” konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansta Kösoğlu; kariyer hedefi belirlemede, kendini tanımanın, meslekler hakkında bilgi edinmenin gerekliliği üzerinde durdu. YKS sistemi hakkında teknik bilgiler veren Kösoğlu, sınava hazırlanma sürecinin başlangıç noktasının öncelikle sınavın içeriği ve yapısı hakkında bilgilenmek olduğunu söyledi. Puan türlerine göre sorumlu olunan testlerden, bu testlerde derslere göre soru sayılarından bahsederek, yerleştirme puanına Ortaöğretim Başarı Puanı’nın katkısına vurgu yaptı. Öğrencilerimize ders notlarına da üst düzey önem vermelerinin üniversitede yüksek hedeflere ulaşmak için önemli bir etken olduğunu ifade etti.

Karaman ise yurtdışı üniversitelerine başvuru için yapılması gereken hazırlıklardan, üniversitelerin kabulde önem verdiği kriterlerden, ülkelere göre yurtdışı üniversite eğitiminin gereklilikleri ve maliyetinden söz etti. Öğrencilerimizin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunarak kişisel gelişimlerine de önem vermeleri gerektiğini belirtti.

Konferans, öğrenci ve velilerimizden gelen soruların yanıtlanması ile sona erdi.