21.Kariyer Günlerimizde "Mesleğe Göz Kırpmak"

1979

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 21. Kariyer Günlerimiz kapsamında 1 Haziran Perşembe günü gerçekleşen “Dekanlarla Buluşma; Mesleğe Göz Kırpmak” panelinde Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Dr. Cem Güneri, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Çağrı Haksöz’le buluştu.

9. sınıf öğrencilerimiz, 10. sınıfta yapacakları ders seçim süreçlerine katkı sağlayacak “Dekanlarla Buluşma; Mesleğe Göz Kırpmak” panelinde en çok merak ettikleri üç meslek grubu hakkında bilgi sahibi oldu.

Moderatörlüğünü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörümüz Demet Uysal’ın yaptığı “Dekanlarla Buluşma; Mesleğe Göz Kırpmak” panelinde Uğur, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin Karşılaştırmalı Edebiyat, İngilizce Öğretmenliği, Tarih, Müzik, Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Avrupa Birliği İlişkileri programlarında lisans derecesi verdiğini paylaştı. Ayrıca diğer fakülte ve bölümlerdeki öğrencilere felsefeden sanata, arkeolojiden hukuka kadar uzanan geniş bir yelpazede çok sayıda seçmeli ders sunduğunu belirterek bu bölümlerden bahsetti.

Güneri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde yer alan Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, üretim Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik, Mekatronik Mühendisliği, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik dallarını tanıttı ve fakültenin esnek bir müfredata sahip olduğu bilgisini verdi.

Haksöz, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Yönetim Bilimleri Lisans programlarını, yandal uygulamalarını, yüksek lisans ve doktora programlarını tanıttı. Ayrıca, fakültenin Avrupa’nın en iyi işletme okullarından biri olduğunu ve çok az okulun sahip olduğu AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) akreditasyonunu elde ettiğini dile getirdi.

Konuklarımız öğretim üyesi oldukları fakültelerin mezunlarının iş olanaklarını anlattılar. Öğrencilerimizin seçmeyi düşündüğü mesleklerin yakın ve uzak gelecekte nasıl bir değişime uğrayabileceğine değindiler. Kendi alanın dışında ilgi alanı bulmanın ve başka alanlarda da bilgi sahibi olmanın, çok kitap okumanın önemi, transdisipliner ve interdisipliner alanların nasıl çalıştığı üzerinde durdular. Geleceğe, ders seçimine yönelik önerilerde bulundular:

  1. Farklı alanlarda bilgi ve beceriler kazanmaya gayret etmelisiniz.
  2. Okuma ve yazma konularında becerilerinizi geliştirmelisiniz.
  3. Matematik her bölümde karşımıza çıkacaktır. Matematiği hangi alana gelirseniz gelin kullanacağınızı bilmelisiniz.
  4. Bir alanda karar verebilmek için okuyun, araştırın. Kendinizi kısıtlamayın.
  5. Meslek seçiminde esnek olmalısınız.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için her yıl tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyor. Gelecek etkinliklerimiz; “Üniversite Gezileri: Sabancı Üniversitesi”, “Meslek Gözlem Çalışmaları” ve “Tercih Konferansı”.