20. Terakki Tarih Günleri Başladı

3282

Bu yıl ki konusu “110. Yılında II. Meşrutiyet’i Yeniden Tartışmak” olan 20. Terakki Tarih Günleri 3, 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Her sene olduğu gibi, bu sene de söz, ağırlıklı olarak gençlerde olacak.

Katılımcı okullar; Getronagan Ermeni Lisesi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi, Özel Amerikan Robert Lisesi, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi, Ulus Özel Musevi Lisesi.

Terakki Tarih Günleri’nin açılış etkinliği olarak 3 Mayıs Perşembe günü Tepeören Yerleşkemizde Dr. Y. Hakan Erdem, II. Meşrutiyet döneminde siyasal, ekonomik ve toplumsal olarak yaşanan dönüşümün üzerinde duracağı “110. Yılında II. Meşrutiyet” başlıklı bir konferans verecek.

10 Mayıs Perşembe günü Levent Yerleşkemizde tüm katılımcı okullardan öğrenciler, II. Meşrutiyet’in farklı temalarından hazırladıkları sunumları birbirleriyle paylaşacaklar ve böylece hem dönemi farklı açılardan ele alacak, hem de çok yönlü bir şekilde tartışma fırsatı bulacaklar.

11 Mayıs Cuma günü küçük gruplara ayrılarak bir atölye çalışması yapacak ve kendilerine verilen soru çerçevesinde II. Meşrutiyet’e dair bir tartışma yürütecek, ulaştıkları sonuçları bir bildirge haline getirecekler. Daha sonra, öğrenci atölyelerinin sonuç bildirgesi okunacak.

Ardından gerçekleşecek panelde Prof. Dr. Aykut Kansu, II. Meşrutiyet’in işaret ettiği siyasal ve ekonomik dönüşümlerden, Prof. Dr. Serpil Çakır ise genelde toplumsal alanda, özelde kadın kimliğinde yaşanan dönüşümden bahsedecek.