Terakkili TEDxYouth Konferansına Konuşmacı Olarak Katıldı

2454
eyüboğlu ted konferansı

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Selin Sönmez (10J), “Roads Untravelled” temalı TEDxYouth*@EyubogluHS konferansında konuşma yaptı. İstanbul’dan lise düzeyinde öğrencilerin konuşmacı olarak yer aldığı, 28 Nisan Cumartesi günü Eyüboğlu Kolejinde gerçekleşen konferansta öğrencimiz, insanoğlunun tarih boyunca yarattığı bilgi birikimini ilerlemek için nasıl kollektif bir şekilde kullandığını “Roads Untravelled” temasıyla harmanladığı bir konuşma gerçekleştirdi.

Öğrencimiz Selin Sönmez, “Konuşmamda, insanların sınırlı bir yaşam sürelerinin olması nedeniyle, her şeyi tekrar tekrar keşfedecek zamanları olmadıklarını vurguladım. Dolayısıyla, bizler önceki insanların yaptıkları işler ve buldukları icatlar hakkında bilgi sahibi olmalı, daha sonra bu bilgilerin üzerine yeni buluşlar eklemeye çalışmalıyız. Bu tezimi desteklemek için Magelan’ı örnek gösterdim. Magellan, Magelan Boğazı’nı keşfetmiştir fakat onun bu boğazı keşfedebilmesi için kendisinden binlerce yıl önce yaşamış insan topluluklarının icatları ona yardımcı olmuştur. Bu nedenle, Magellan Boğazı’nın keşfini gerçekleştiren yalnız Magellan değil, Magellan’ın kullandığı pusula gibi aletleri icat eden uygarlıklardır. Dolayısıyla, bizler insanoğlunun bilgi birikimine sahip çıkmalı, kendimizi geliştirmeli ve ilerlemeye çalışmalıyız.

Bu konferansta beni en çok etkileyen şey, organizasyonun tamamen benim gibi öğrenciler tarafından organize edilmesi ve çok eğlenceli ve öğretici oluşuydu. Ayrıca lisanslı bir TED konuşmacısı olma ayrıcalığı elde etmiş olmak da beni çok heyecanlandırdı.” diyerek tecrübesini paylaştı.

Konferansta ayrıca akademisyen Bülent Coşkun ve FIFA ve UEFA Geliştirme Programları Danışmanı Ebru Köksal da konferans teması ile ilgili deneyimlerini öğrencilere aktardı.

 

*TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.