20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Çeşitli Etkinliklerle Kutladık

2044

Terakkili öğrenciler, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü 25 – 29 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutladı. Terakki’de çocuk haklarıyla ilgili farkındalığı artırmak ve hak temelli bir yaşama kültürü oluşturmak için 2010 senesinden beri “Çocuk Hakları Programı” yürütülüyor.

Bu doğrultuda her iki yerleşkemizde tüm ilkokul öğrencilerimiz, çocuk haklarıyla ilgili bilgilendirici videolar izlediler ve videoyla ilgili tartışma sorularını sınıflarında yanıtladılar. Ardından sınıf öğretmenimiz Zekeriya Açan’ın yazıp bestelediği “Terakki Çocuk Hakları Şarkısı”nı birlikte söylediler. Hafta boyunca sınıf öğretmenlerimiz Çocuk Hakları Programımızda yer alan çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Terakki Çocuk Hakları Programı maskotu Kirpi,  tüm 1. sınıfları dolaşarak çocuk hakları sözleşmesinin maddelerini öğrencilere dağıttı ve her bir maddenin okunmasından sonra öğrencilere çocuk hakları rozeti verdi. 2. sınıf öğrencilerimiz, hafta başında sınıfa getirdikleri tişörtleri çocuk haklarıyla ilgili sloganlar yazarak boyadılar.

3. sınıf öğrencilerimiz; çocuk hakları sözleşmesinin dört ilkesiyle ilgili hazırlıklı konuşma çalışması yaptılar. Bu konuşmalar hafta boyunca katta Serbest Kürsü etkinliği şeklinde oldu. 4. sınıf öğrencilerimiz, TÖGEM’in (Terakki Öğrenme Geliştirme Merkezi) açtığı Eğitim Hakkı Fotoğraf Sergisi’ni gezdi. Ardından bu sergiyle ilgili sınıf içi etkinliklere katıldılar.

Her iki yerleşkemizde ilkokul ve ortaokul binaları çocuk haklarıyla ilgili çeşitli afiş ve posterlerle süslendi. Ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz, bilgilendirici bir video izlediler. 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe Bölümü ve TÖGEM’in ortaklaşa hazırladığı “Dikkat İhlal Var!” isimli fotoğraf sergisini gezdiler ve ardından sergide gördükleri fotoğrafların anlattıklarıyla ilgili bir sınıf etkinliği gerçekleştirdiler.

Levent Yerleşkemizde ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe Bölümümüz ve TÖGEM iş birliğiyle düzenlenen “Çocuklar ve Haklar” adlı drama gösterisini Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de arkadaşlarına sergilediler. Bu gösteride eğitim hakkı, ayrım gözetmeme, düşünce özgürlüğü gibi evrensel çocuk haklarına dikkat çektiler.