Yazar Ayfer Tunç Konuğumuz Oldu

2472

Hazırlık sınıflarında okutulan “Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek: 70li Yıllarda Hayatımız” adlı yaşantı kitabından yola çıkarak öğrencilerde geçmiş yılların gündelik yaşamına dair bir farkındalık yaratmak amacıyla yazar Ayfer Tunç, 14 Ocak 2014 Salı günü K1 Kültür Merkezi’nde Hazırlık ve 9. sınıflara yönelik “1970li Yıllarda Hayatımız” konulu bir konuşma yaptı.

2001 yılında yayımlanan “Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek: 70li Yıllarda Hayatımız” başlıklı kitabının nasıl ve neden yazıldığı ile ilgili detaylı bilgiler veren Tunç, toplumsal ve bireysel hafızanın önemi üzerinde durdu. Geleceğin geçmişin birikimiyle var edilebileceğini söyleyen Tunç, günlük tutmanın hafızamızı taze tutmak için önemli bir yol olduğunu ve yaşadıklarımızın kayıt altına alınmasının gerekliliğini vurguladı.

Edebiyattaki 25. yılını yeni romanı Dünya Ağrısı ile kutlayan yazar Ayfer Tunç, kişisel yaşamından verdiği örneklerle de zenginleştirdiği ilgi çekici konuşmasını bitirdikten sonra öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

“Yazar, her an girecek bir beden arayan huzursuz ruhtur, tıpkı Baudelaire’in söylediği gibi, gönlünce kendisi veya başkaları olabilen kişidir. Yazıyorum, çünkü bana bahşedilen tek bir hayatla yetinemiyorum, aynı anda ben ve başkaları olmak için yazıyorum.” diyen Ayfer Tunç, etkinliğin son on beş dakikasında ise ilgili öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.