Velilerimiz Cinsel Sağlık Eğitmeni/Danışmanı Efsun Sertoğlu’yla Buluştu

2678

Levent Yerleşkemizde anaokulu ve ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf velilerimiz, 7 Mart Cumartesi günü “Çocuklarda Cinsel Gelişim Sürecinin Desteklenmesi” konulu konferansta Cinsel Sağlık Eğitmeni/Danışmanı Efsun Sertoğlu’yla buluştu. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin çocukların duygusal, sosyal ve akademik gelişimlerinin yanı sıra cinsel gelişimlerini de desteklemek amacıyla düzenlediği konferans, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Çocukların cinsel gelişim sürecindeki ihtiyaç ve beklentilerine ilişkin farkındalık oluşturmak üzere velilerimizle buluşan Sertoğlu; cinsellik kavramına ilişkin paylaşımda bulunurken, cinsel gelişim alanının desteklenmesinin çocuklarda oldukça önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Çocukların bilgi ihtiyacı yanıtsız kaldığında yanlış ve riskli bilgi kaynaklarına yöneldiklerini belirten Sertoğlu, bu noktada sadece okulda verilen eğitimin de yeterli olmayacağını, mutlaka ailelerin bu konuda çocuklarıyla konuşabilecekleri fırsatları değerlendirmelerinin önemli olduğunu dile getirdi. Bilgi verirken nasıl bir içerikte sunulduğu, çocuğun yaşına ve hazır oluşuna uygun olması, bastırmadan ve kışkırtmadan uzak bir dil seçmenin gerekliliğini vurguladı.

Cinsellik kavramının yanı sıra ayrımcılık, cinsiyetçilik, toplumsal eşitlik konularını ele almak için de fırsat eğitimlerinin üzerinde durdu.

Sertoğlu, ebeveynlerin genel olarak kendilerini yetkin hissetmeme veya erteleme, çocuk ve cinsellik kavramını bir arada düşünememe nedeniyle bu konuyu yok sayarak çocuklarıyla konuşmamayı tercih ettiklerini belirtti. Çocuğun cinsellik kavramına bağlı gelişimini kabul etmenin önemini vurguladı. Ancak bu şekilde bedeniyle barışık, kendi sınırlarının farkında, kendini istismardan koruyabilecek çocuklar yetiştirilebileceğini dile getirdi. Cinsel sağlık eğitiminin bir parçası olarak çocuğun bedeninin sorumluluğunun kendisine teslim edilmesinin de altını çizerken, özellikle küçük yaştan itibaren banyo/tuvalet eğitimi/öz bakım, bedenin mahremiyeti gibi konuların ebeveynlerin gündeminde olması gerektiğini ifade etti. Ayrıca yardıma ihtiyacı olduğu fark edildiğinde, mutlaka çocuktan izin alarak bedenine dokunulabileceğini, çocuğun onayı olmadan bunun yapılmaması gerektiğini de vurguladı.

Sertoğlu, velilerimizden gelen soruları yanıtladıktan sonra konferans sona erdi.