Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimizin Eğitim Günü

2439

Her iki yerleşkemizden lise Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimiz, 13 Ekim Cumartesi günü bir araya gelerek, üst düzey beceriler ilgili sorular ve metin analizi hakkında bir eğitim aldılar.

Levent Yerleşkemizde gerçekleşen eğitimin ilk oturumunda öğretmenlerimiz, üst düzey öğrenme becerileri üzerine soru-cevap yoluyla bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Üst düzey düşünme, analitik düşünme, eleştirel düşünme gibi düşünme türlerinden hareketle nasıl çoklu çözümler üretilebileceği üzerine konuştular.

Eğitimin ikinci oturumunda İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç Dr. Şükran Dilidüzgün, metin analizi kapsamında yaptığı çalışmalar doğrultusunda bilgi ve birikimlerini aktardığı bir sunum yaptı. Metindilbilim ve Görev Odaklı Öğrenme alt başlığından yola çıkarak metin çözümlemelerine dair bilgi verdi. Yapılandırmacı yaklaşımın ne olduğunu, kazanım-metin-etkinlik ilişkisi doğrultusunda anlattı.

Ardından, örnek metinler üzerine yapılan çalışmalar ve Dilidüzgün’ün öğretmenlerimizin sorularını cevaplamasıyla eğitim sona erdi.