Türk Dil Bayramı ve Avrupa Diller Günü’nü Çeşitli Etkinliklerle Kutladık

954

Her iki yerleşkemizde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz, 26 – 30 Eylül tarihleri arasında Türk Dil Bayramı ve Avrupa Diller Günü kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirdi.

Türk Dil Bayramı’nı kutlarken…

Ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, Türkçe Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte Türkçenin önemine, Türkçemizi korumanın, geliştirmenin gerekliliğine dair sloganlar buldular. Yazdıkları bu sloganlar ya da Türkçenin yanlış kullanım örnekleriyle her öğrenci, kendi giyilebilir ürününü tasarladılar. Öğrencilerimiz, tasarladıkları ürünleri giyip gün boyunca okul koridorlarında dolaşarak “Türk Dili”yle ilgili farkındalık yarattılar.

Lise öğrencilerimiz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte sessiz eylem yaptılar. Bu eylemle; dilimizin önemini kavramayı, gelişmesine katkıda bulunmayı, dilimize sahip çıkma bilincine varmayı vurguladılar.

Ayrıca Türkçenin önemini, değerini vurgulayan çeşitli sloganlar ürettiler ve ürettikleri sloganları afiş haline getirdiler. Bu sloganlardan bazıları: “Sözde Değil Özde Türkçe, At Diğer Dilleri Kurtar Türkçeni, Türkçesi Varken Neden Start Veriyorsunuz, Türkçemize, Dilimize Sahip Çıkalım, Dilimiz Özgürlüğümüzdür”. Ardından hazırladıkları afişleri, gruplar halinde okulun çeşitli alanlarında arkadaşlarına göstererek eylemlerini tamamladılar.

Avrupa Diller Günü’nü kutlarken…

Anaokulu ve ilkokul öğrencilerimiz, İngilizce Bölümümüzün düzenlediği etkinliklerde farklı dillerde şarkılar dinleyip videolar izlediler ve bu dillerde “Merhaba” ve “Hoşça kal” demeyi öğrendiler. Ülkelerin bayraklarını kullanarak hazırladıkları taçlarla farklı dillerde şarkılar seslendirdiler, dans ettiler.

Avrupa haritası üzerinden ülkeleri dolaşıp sohbet ettiler, bu ülkelerin kültürleri hakkında bilgi edindiler. İngilizce dışında konuşabildikleri diğer yabancı dillerden bahsedip İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya ülkelerine dair sunumlar izlediler, seçtikleri Avrupa ülkesinin haritasını ve bayrağını çizdiler.

Şarkılarla sayı saymadan, tahmin ve bulmaca çalışmasına kadar çeşitli birçok etkinlik yapmanın yanı sıra Almanca, Fransızca ve İspanyolca sınıfı öğrencilerimiz, öğrendikleri bilgileri Dünya Dilleri ve İngilizce bölümlerimizin hazırladığı etkinlikte arkadaşlarıyla paylaştılar. Bu interaktif çalışmayla diller arasındaki benzerlikleri de keşfetmiş oldular.

Ortaokul öğrencilerimiz, İngilizce bölümümüzün düzenlediği etkinliklerde Avrupa dilleriyle ilgili çeşitli çalışmalar yaparken, Avrupa dillerinin çeşitliliği ve kültür zenginliğiyle ilgili konuşma ve fikirlerini belirtme fırsatı buldular. Barış, sevgi ve arkadaşlık kelimelerini farklı dillerde araştıran öğrencilerimiz, buldukları kelimeleri hazırladıkları görsellerle desteklediler. Hazine Avı oyununda binanın çeşitli yerlerine saklanan ipuçlarını arayarak gizli kelimeyi bulup tamamlamaya çalıştılar. Avrupa dillerinde söylenmiş cümleleri dinlediler, önce cümlelerin hangi ülkeye ait olduğunu daha sonra da ne anlama geldiğini tahmin etmeye çalıştılar. Farklı ülkelerin bayraklarıyla süsledikleri posterler hazırladılar.

Birkaç öğrencimiz, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerinde radyo yayını gerçekleştirdi. Radyo yayını esnasında öğrencilerimiz arkadaşlarına o günün gündemi olan Avrupa’da konuşulan diller, kendi öğrendikleri dilin etki alanları ile ilgili bilgiler sundular ve kendi dillerinde müzik yayını yaptılar. Böylece öğrencilerimiz edindikleri ikinci yabancı dili günlük hayatta kullanma şansı elde ettiler.