Robotik Kulübümüz Projelerini Hayata Geçirmek için Arçelik Ar-Ge Merkezi’ndeydi

684

Levent Yerleşkemizden lise Robotik Kulübü takımımız Team Terakki, ikinci oldukları FIRST LEGO Leaugue Challenge İstanbul yerel turnuvasının ardından, ürettikleri proje fikrini paylaşmak, yaptıkları prototip üzerinde geri bildirimler almak ve projelerini hayata geçirmek için bir yol haritası oluşturmak amacıyla 4 Mayıs Perşembe günü Arçelik Ar-Ge Merkezi’ni ziyaret etti.

Öğrencilerimiz, turnuva kapsamında proje sorunlarını “Çamaşır makinelerinin ağırlık ile dönmesi sırasında, kinetik enerji ile ortaya çıkan enerjinin gözardı edilerek atık durumuna düşmesi, kişilerin bu nedenle ödedikleri yüksek faturalar ve yaşanan elektrik israfı” olarak belirlemişti. Ürettikleri çözüm önerisi ise “Çamaşır makinesinin elektrik kesildiğinde yavaşlarken hala dönmesi sonucu bulundurduğu mekanik enerjinin bir jeneratörle elektrik enerjisine dönüştürülmesi ve enerjinin depolanarak çamaşır makinesine verilerek tasarruf sağlanması. Böylece çamaşır makinelerinin harcadığı elektrik enerjisinin azalmasıyla birlikte, doğaya ve faturalara verdiği zararın da azalması.” idi.

Bu doğrultuda öğrencilerimiz Arçelik Ar-Ge Merkezi’nde çamaşır makinelerinin üretilmesiyle ilgili teknik detayları öğrenerek kendilerine eşlik eden rehberlerle fabrikayı gezdi. Çamaşır makinesinin sıfırdan adım adım üretilmesini izleyerek tüm aşamalara hakim oldular. Onları en çok etkileyen şey ise fabrikadaki üretim sürecinin insan gücünün yanı sıra büyük ölçüde robotik malzemelerle yapıldığını görmekti.

Gezi sonunda mühendislerle yaptıkları toplantıda projelerini anlattılar ve projeyi nasıl geliştirebilecekleri konusunda fikir aldılar. Bir sonraki aşama için, Arçelik mühendislerinin desteğiyle prototiplerinin bir üst versiyonunu yapmak için çalışmalara başladılar.