Terakkililer Kendi Enerjisini Sağlayan Ofis Ekipmanı Tasarladı ve Üretti

2772

Levent Yerleşkemizden lise Robotik Kulübü takımımız TeRoBoT, 21 Şubat Cumartesi günü Siemens Finansal Kiralama A.Ş.’de kendi enerjisini üreten ofis ekipmanı tasarımını sundu.

Siemens Finansal Kiralama A.Ş.’nin desteğiyle gerçekleşen projenin amacı; ofis ortamında hareketsiz kalan çalışanların hareket etmelerini sağlayarak bir ofis ekipmanının elektriğini üretmekti. Ofislerdeki sıkıcı kağıt öğütme işini biraz olsun eğlenceli hale getirmek, aynı zamanda ofis çalışanlarının sağlıklı yaşamlarına katkıda bulunmak amacıyla öğrencilerimiz Siemens ofislerinde kullanılmak üzere bir tasarım gerçekleştirdiler.

Öğrencilerimiz tasarım aşamasında, çizdikleri kara kalem eskizlerini SOLIDWORKS 3D CAD programı kullanarak 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamında geliştirdiler. Carraro Bisiklet ile iletişime geçip kendi tasarladıkları bisikletin kadrosunun üretimi için profesyonellerle birlikte çalıştılar. Bisikletin kadrosu dışındaki parçaları 3 boyutlu yazıcı kullanarak üretip testlerini gerçekleştiren öğrencilerimiz montajlarını tamamladılar.

Öğrencilerimiz tasarımını ve üretimini yaptıkları projelerini aralarında Siemens Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdürü Bülent Taşar’ın da bulunduğu Siemens çalışanlarına sunarak projelerini teslim ettiler.

Takım üyelerinden Emre Bilgiç (12E) sunumunda “Bu proje ile üretim sürecini yönetme, teknik çizim ve planlı çalışma becerilerimizi geliştirdik, profesyonellerle çalışma fırsatı yakaladık. Her şeyden önemlisi kendimize ve çevremize faydalı çevreci bir ürün geliştirdik.’’ dedi.

Genel Müdürü Bülent Taşar da, öğrencilerimizi tebrik ederek başka projelerde de beraber çalışma temennilerini ifade etti.