Terakkililer Shell Eco-marathon Türkiye’deydi

2736

Lise öğrencilerimiz, 22 – 24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Shell Eco – marathon Türkiye’ye kendi tasarlayıp ürettikleri araçlarıyla katılarak, en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştı. Takımlarımız Levent Yerleşkesinden Team TERAKKİ ve Tepeören Yerleşkesinden Turbo TERAKKİ’ydi.

Yarışma; Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomobil İhracatçılar Birliği (OİB) işbirliğiyle İstanbul’daki TİM Dış Ticaret Kompleksinde düzenlendi. Bu sene üçüncü kez Türkiye’de yapılan Shell Eco – marathon yarışmasında Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan ve Slovakya’dan toplam 22 takım yer aldı. Yaklaşık 300 öğrencinin bulunduğu 22 takımdan sadece 3’ü lise öğrencilerinden oluşuyordu.

Team TERAKKİ, Urban Concept (Şehir Konsepti) kategorisinde Battery Electric (Elektrikli Araç) dalında, Turbo TERAKKİ ise Prototype (Prototip) kategorisinde Gasoline (Benzin) dalında yarışmaya katıldı.

Team TERAKKİ, dünyanın en önemli mühendislik yarışmalarından olan Shell Eco- marathon’da 2005 yılından bu yana kararlılıkla yarışıyor.