Terakkililer Kanada’da Yaz Okulu Programlarını Tamamladı

2463
Her iki yerleşkemizden Terakkili öğrenciler, 14 Haziran – 19 Temmuz tarihleri arasında Kanada’nın Toronto şehrinde yaz okulu programına katıldı. Bu programla İngilizceyi günlük hayatta kullanma fırsatı bulan lise öğrencilerimiz, farklı kültürleri de tanımış oldu.

Toronto’da Bir Ay

Öğrencilerimiz Toronto’da bir ay boyunca aile yanında veya yurtta konakladılar ve seviye tespit sınavı sonuçlarına göre yerleştirildikleri sınıflarda her gün altı saat derse katıldılar. Okul sonrası ve hafta sonlarında Toronto şehrinin tarihi ve doğal güzelliklerinin ön plana çıktığı yerleri ziyaret ettiler.

Doğal tarih ve dünya kültürüyle ilgili birçok serginin yer aldığı Royal Ontario Müzesi gibi çeşitli müze ve sergilerden oluşan sanat galerilerini gezdiler. Casa Loma gibi tarihi ve güzel binaları gördüler. Ayrıca 555 metre yüksekliğindeki CN Tower’dan Toronto’yu izleme imkanı elde ettiler. Öğrencilerimiz akvaryum ve hayvanat bahçesi gezilerine katıldılar, sinema günü yaptılar, Toronto Üniversitesi’ni, Humber Üniversitesi’ni ve George Brown Üniversitesi’ni okulun rehber öğretmenleri eşliğinde ziyaret ederek sunulan programlar ve ülkenin eğitim sistemi hakkında detaylı bilgi aldılar.

Ayrıca öğrencilerimiz program kapsamında iki günlük Ottowa ve Montreal gezisine katıldılar. Thousand Islands ve Niagara Şelaleleri’nde unutulmaz bir bot turu yaptılar. 330 hektara yayılmış bir alan üzerine kurulmuş olan Wonderland Eğlence Parkı’nda eğlendiler.

Öğrencilerimiz Toronto’daki eğitimlerini tamamladıktan sonra düzenlenen bir tören ile diplomalarını aldılar.

Boston ve New York’a Doğru…

Gezinin ikinci bölümünde öğrencilerimiz Amerika’ya gitti. Burada Boston ve New York şehirlerini gezdiler. Boston’da MIT ve Harvard üniversitelerini o okullarda okuyan öğrencilerin rehberliğinde ziyaret ettiler ve bilgi edindiler. New York’da Central Park, Rockefeller Center, 5th Avenue, Wall Street, Brooklyn Köprüsü gibi birçok yeri dolaştılar.

Ayrıca bir bot gezisi yaparak Özgürlük Anıtı’nı ve Ellis Adası’nı yakından gördüler. New York şehrindeki 11 Eylül saldırısında yıkılan kulelerin yerine yapılan binaları ve hayatlarını kaybeden insanların anısına yapılan anıtı da gören öğrencilerimiz, Empire State Building’e çıkarak New York’u 380 metre yükseklikten 360 derece izlediler. Times Square’de ilginç sokak gösterilerini ilgiyle izlediler. Amerika’daki son günlerinde ise Jersey Gardens adlı alışveriş merkezine uğradılar. Ardından havalimanına gitmek üzere yola çıktılar.