Terakkililer Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutladı

3072

Levent Yerleşkemizden ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 23 Mart Perşembe günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de Bilim ve Teknoloji Haftası’nı kutladı. Öğrencilerimiz, Fen Bilimleri öğretmenleri Hülya Yeşilyurt, Cemil Gürel, Uğur Erekti ve Serkan Aytaç’ın bilim ve teknoloji ile ilgili son yıllarda gerçekleşen gelişmeleri içeren sunumunu izledi.

Sunumda Yeşilyurt, geçtiğimiz yıl 16 – 22 Haziran tarihleri arasında ABD’deki Uzay ve Roket Merkezi’nde (Huntsville – Alabama) düzenlenen Honeywell Öğretmenleri Uzay Kampında (HESA – Honeywell Educators Space Academy) yaşadığı deneyimlerini aktardı. Erekti, şubat ayında katıldığı İsviçre CERN’de gerçekleşen Türk öğretmen çalıştayında edindiği bilgileri ve deneyimleri paylaştı. Gürel, 2020 olimpiyatlarındaki çevre ve robot teknolojilerini; Aytaç, 4. Sanayi devrimi, robotik ve yapay zeka ile ilgili gelişmeleri anlattı.

Öğrencilerimiz, bu sunumla uzayda en uzun süre kalan Scott Kelly’nin ikizler deneyi hakkındaki detayları ve bu deneyin amacının NASA’nın Mars’a insanlı yolculuk planları ile ilgili olduğunu fark etti.

Sunumların ardından 6. sınıflarımıza uygulanan “popüler bilim testi” sonuçları açıklandı. Öğrencilerimizden Arda Durşen (6 A), Cem Kretschmer (6 B), Bartu Ceylaner (6 E), Rana Arslan (6 H), Çınay Zeng (6 I), Derin Eroltu ( 6 J) en yüksek puanı elde ederek hediyelerini aldılar.