Terakkili Öğrencilerin Danimarka’daki Uluslararası Münazara Yarışması

2769

Levent Yerleşkemizden Lise Terakki ESU (English Speaking Union) Debate Society Kulübü öğrencilerimiz, 21 – 25 Şubat tarihleri arasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Nordic Schools Münazara Yarışması’na katıldı.

Jüri üyeliği de yapan kulüp danışmanı ve lise İngilizce öğretmenimiz Sibel Aytaç’la münazaraya katılan öğrencilerimiz arasından Zeynep Nur Bingöl (9G), Öykü Dora Karataş (10A), Bahar Ece Sarsın (10A), Mina Kaplanoğlu (10B), Ayşe Lal Cora (10 IB G), Ada Su Aydın (Fen 10), Gülce Ayla (11A), İpek Hakkı (11C), Melih Hüsnü Öksüz (11C), Mercan Turan (11D), Murat Alp Özsargun (11D), Dila Yurttaş (11E) ve Elif Ilgım Başkan (11F) çıktıkları 6 maçtan 3 tanesini kazandılar.

Kulübümüzün bu yıl katıldığı 2. uluslararası platform olan bu münazara turnuvasında öğrencilerimiz, gelecekteki yarışmalarda ışık tutacak ve hayat boyu unutamayacakları deneyimler kazandı ve çok çeşitli konularda bilgi sahibi olarak farklı ülkelerden akranlarıyla bilgi alışverişinde bulundular. Öğrencimiz Öykü Dora Karataş (11A) deneyimlerini şu sözlerle paylaştı: Genel anlamda bu yarışmanın bana kattığı pek çok özellik söz konusudur. Yeni insanlarla tanışıp farklı milletlerden arkadaşlar edinmenin haricinde münazara söz konusu olunca organizasyonun ve tartıştığınız konuyu iyi anlamış olmanızın çok önemli olduğunu fark ettim. Bu yarışmaya hiç gelmeseydim yeterince detaylandırılmış bir konuşmam olmadan İngilizce konuşmanın benim için imkansız olduğunu düşünürdüm ancak sanırım yanılmışım. Her şeyin yanında bu yarışmada kendime ve özellikle İngilizceme güvenmeyi öğrendim.”

Bu yılkı önceden verilen münazara konuları şunlardı:

  1. This House regrets the rise of transplant tourism.
  2. This House believes that the feminist movement should oppose presumptive custody in favor of women in cases of divorce.
  3. This House would make labour union membership compulsory for workers of the gig economy.

Yarışma günü duyurulan ve öğrencilerin verilen kısa sürede hazırlandığı konular ise aşağıdaki gibiydi:

  1. This House believes that university orientation programs shoıld teach safe drug usage.
  2. This House believes that social media companies like Google and Twitter should self cencor their content in order to be permitted by authoritarian countries.
  3. This House would require a parenting permit in order to have a child.
  4. This House would require a referanda for entering and withdrawing from major military operations.