Terakkili Öğrenciler Dünya Vatandaşlığını Deneyimliyor

2497

Öğrencilerimizin kültürel gelişimlerine katkısı olan, ömür boyu dostluklar kurmalarına fırsat veren, farkındalıklarını artıran, dünya görüşlerini şekillendiren öğrenci değişim programlarımız devam ediyor.

Hollanda Öğrenci Değişim Programımızın ikinci aşaması, 15 – 21 Haziran tarihleri arasında Hollanda’da gerçekleşti. Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, bu program çerçevesinde Hollanda’nın Warnsveld kasabasında Isendoorn College öğrencileriyle buluştu.

Öğrencilerimiz bir hafta boyunca okul içerisinde ve dışarısında çeşitli aktivitelere katıldılar. Okul içerisinde birbirlerini daha yakından tanımalarına imkan sağlayan takım oyunları, okul turu, Flemenkçe dersi, spor etkinlikleri ve MUN etkinliği gibi etkinliklere katılma fırsatı bulan öğrencilerimiz Hollandalı öğrencilerin yapmış olduğu sunumlar ile de Hollanda’da yaşam ile ilgili bilgi edinme şansı buldu. Her gün okula bisikletle gidip gelerek Hollanda günlük yaşamına da ayak uydurmaya çalıştılar.

Okul dışında ise öğrencilerimiz bisikletli şehir turu, Warnsveld’in bağlı olduğu Zutphen şehri ve Amsterdam gezilerine katıldılar. Amsterdam’da kanal turu ve Anne Frank Müzesi’ni ziyaret eden öğrencilerimiz, ayrıca bir şehir turu da gerçekleştirdiler. Program okulda gerçekleştirilen veda partisiyle son buldu.

Öğrencimiz Elif Rana Ermiş (9E) programla ilgili görüşlerini, “Hollanda’daki Isendoorn College ile yaptığımız toplamda iki haftalık öğrenci değişim programından genel anlamda katılan herkesin memnun kaldığını düşünüyorum. Benim gibi yeni yerleri gezmeyi seven kişiler için çok eğlenceli bir etkinlik olmasının yanı sıra bize kattığı çok şey vardı. Başka bir kültürden bizimle aynı yaşta insanların nasıl hayatlar yaşadığını, nasıl eğitim aldıklarını ve aramızda nasıl farklılıklar ve benzerlikler olduğunu gözlemleyebilmek en büyük kazanımlarımdan biri oldu. Bu etkinliğin bana başka bir katkısı da yabancı dili daha etkin bir şekilde günlük hayatta nasıl kullanabileceğimizi görmüş olmamızdı. Dolayısıyla Hollanda Öğrenci Değişim Programı benim için hem eğlenceli, hem de faydalı ve ayrıca sonraki senelerde de diğer öğrencilere önerebileceğimiz güzel bir etkinlikti.” şeklinde ifade etti.

Rıfatcan Yüksel (9A) ise şu sözleri paylaştı: Hollanda’da geçireceğimiz zaman sadece bir haftadan ibaret olduğu için en fazla ne kadar verim alabilirim ki diye düşünüyordum, fakat hiç de öyle olmadı. Daha ilk günden hayatımda ilk defa deneme şansı bulduğum tırmanma etkinliği gerçekleşti. Yükseklik korkum olmasına rağmen gayet eğlenceli bir aktiviteydi. Tırmanmanın yanı sıra bisiklet sürme, farklı mutfaklardan yemekler deneyimleme gibi birçok farklı aktivitede buldum kendimi. Yepyeni arkadaşlar edindim ve İngilizcemi geliştirme fırsatı buldum. Dolayısıyla öyle bir hafta deyip de geçmemek gerektiğini öğrendim, çünkü o bir haftada kazandıklarım sıradan 1 yıla bedeldi.”