Terakkili Delegeler Arkadaşları için PrepMUN Konferansı Düzenledi

3476

Lise TLMUN (Terakki Levent Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz, 5 Haziran Salı günü Levent Yerleşkemizde lise hazırlık ve 9.sınıf Pre-IB seviyesinden gönüllü arkadaşları için 2. PrepMUN konferansını düzenledi. PrepMUN’18 konferansının bu yılki teması “Hakların Dönüşü” oldu. Birleşmiş Milletler çalışmalarının simülasyon yoluyla öğretildiği konferanslardan olan bu etkinlik; Birleşmiş Milletler Çevre Komitesi ve Sosyal, İnsani ve Kültürel Komite olmak üzere yaklaşık 30 öğrencinin katılımı
ile gerçekleşti.

PrepMUN’18 konferansında öğrencilerimiz Ali Berkay Üre (11B) Genel Sekreter, Cemre Şenlik (10A) Genel Kurul Başkanlığı, Altay Özkut (9D) Yardımcı Genel Kurul Başkanlığı, Aleyna Kaytaz (10C) Yardımcı Genel Sekreterlik yaparak PrepMUN’18’ de yönetici ekip oldular. Ayrıca öğrencilerimiz Attila Öğüt (10B) Kriz Takımı, Gülce Zeynep Şenol (10A) Halkla İlişkiler Takımı, Yağız Diyaroğlu (10A) Basın ve Medya Takımı ve Bora Güvendiren (10A) Bilişim Teknolojileri Takımı liderliklerini üstlendiler. Kendi takımlarının yönetimi ve sorumluluklarına yerine getirerek PrepMUN’18’in gerçekleşmesi ve düzenlenmesine büyük katkı sağladılar.

PrepMUN’18 konferansında yönetim ekibinde yer alan öğrencilerimiz “Birleşmiş Milletler” konulu bir açılış sunumu yaparken, hazırladıkları tanıtım videosunu da sergilediler. Daha sonra ise mevcut olan iki komite (İnsan Hakları ve Çevre Komitesi) hakkında bilgilendirici videolar izlettiler ve bu iki komite hakkında deneyimleri ve bilgileri dahilinde açıklamalar yaptılar.

İnsan Hakları ve Çevre Komitesi’nin gündem maddeleri şunlardı:

  • İnsan Hakları Komitesi: ” Afrika, Libya bölgesinde yakın zamanlarda ortaya çıkan insan ticareti ve küresel insan ticaretinin önüne geçilmesi “
  • Çevre Komitesi: “ Uluslararası alanda etkili virüsler ve virüslere karşı ana hatlarıyla önlemler alınması, virüslerin doğaya ve insana zararının en aza indirilmesi “

Öğrencilerimiz, komitelerinde hazırlamış oldukları kararnameleri savunmak ve yeterli oyu toplamak için kulis çalışmaları yürüttü ve kürsü konuşmaları yaptı.

PrepMUN’18 konferansı öncesinde MUN kulübü üyeleri olan öğrencilerimiz sınıflarındaki katılımcılara bilgi verdiler ve sorularını yanıtladılar.

MUN Kulübü öğrencilerimiz aylar öncesinden gündem maddeleri üzerine detaylı raporlar hazırlayıp tasarladıkları internet sitesi üzerinden bu raporları paylaştılar; katılımcı arkadaşlarına rehberlik edecek belgeler oluşturdular. Bu çalışmalar süresince öğrencilerimiz araştırma yapma, sorun tespit etme, çözüm önerme gibi kazanımlar ile birlikte MUN konferanslarının nasıl işlediği hakkında paylaşımlarda bulundular.

Öğrencilerimizden Cağla Yamen (10A) ve Can Yıldız (10A), İnsan Hakları Komitesinde, Deniz Küey (9D) ve Yaren Önal (9D) Çevre Komitesinde oturum başkanlığı yaptılar.

Öğrencilerimiz, hazırlamış oldukları kararnameleri savunmak ve yeterli oyu toplamak için kulis çalışmaları yürüttü ve kürsü konuşmaları yaptı. İnsan Hakları Komitesinde Söz Başak Uçar (9F) ve Çevre Komitesinde Ömer Batumlu (9G) gösterdikleri performans sonucu “ En İyi Delege” başarı sertifikası almaya hak kazandılar. En iyi delegelerin yanı sıra yine çok emek harcayıp önemli katkıda bulunan diğer öğrenciler ise “Seçkin Delege” ödülüne layık görüldüler. İnsan Hakları Komitesinde Ada Vardar (9F) ve Ata Kileci (9E), Çevre Komitesinde Melis Elda Koldemir (9D) ve Derin Kırbeyi (9G) “Seçkin Delege” ödülüne layık görülen öğrencilerimiz oldular.