Terakki 20 Yıldır Sözcüklerle Dans Ediyor

2661

Öğrencilerin şiir algılarını ve sevgilerini geliştirmek, onları şiir yazmaya ve okumaya teşvik etmek, şiirle hayatları arasında bir bağ kurmalarını sağlamak amacıyla Terakki, 20 yıldır sözcüklerle dans ediyor. Terakki Vakfı Okulları 20. Şiir Festivali bünyesinde tematik koşullu Terakki Lisesi ve Liseler Arası Şiir Yarışması’na İstanbul’daki 21 liseden 64 öğrenci şiir gönüllüsü olarak katıldı. Her yıl farklı bir tema üzerine yoğunlaşan öğrencilerin bu kez ele aldıkları tema “Mavi” idi. Bu yılki festivalin onur ödülünü ise Çiğdem Sezer aldı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün İstanbul ili, lise ve dengi okulları arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” 20. Şiir Festivali’nde gençler, zor ve önemli bir tema çerçevesinde kendi hayatlarından ve gördüklerinden yola çıkıp düşüncelerini, duygularını şiir disiplininin gereklerini de yerine getirerek sözcüklere, imgelere dönüştürdüler. Bu sihirli matematik işlemine Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, Özel Şişli Terakki Lisesi Levent ve Tepeören yerleşkesinden 25 öğrenci, ürünlerini eklediler.

Liseler arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirilen şiirler titizlikle okundu. 16 Şubat 2020 tarihinde verilen nihai kararla aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı sıralamalar oluştu.

Liseler arası yarışmada birincilik ödülünü geniş soluklu anlatım yeteneği ve toplumsal duyarlığı şiire taşımadaki başarısıyla Ziya Kalkavan Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Adil Gökşin “Öyle Bir Renk Olsa Gerek Gökkuşağında” şiiriyle, ikincilik ödülünü Orhan Veli’nin “Dalgacı Mahmut” şiirini düşündüren başarılı mizahi yaklaşım ve toplumsal duyarlıkla bağı nedeniyle Özel Eyüboğlu Lisesi’nden Emre Kolbaşı “Balıkçı Bozması” adlı şiiriyle aldı. Üçüncülük ödülünü ise kişisel dünyasını şiire aktarmadaki başarısıyla VKV Koç Özel Lisesi’nden Ada Özgür Kılıç “Bir Anısı Bir Mavisi Kaldı Aklımda” adlı şiiriyle aldı.

Terakki Vakfı Okulları değerlendirmesinde ise birincilik ödülünü “Mavi” temasını metafor zenginliği, gelişmiş anlatım dili ve toplumsal göndermeleri nedeniyle Özel Şişli Terakki Anadolu Lisesi 12F sınıfından Ezo Naz Kimiran “Mavi Elbiselilerin Günlüğü” adlı şiiriyle;  ikincilik ödülünü Tanrı-insan tartışmasından yola çıkıp hayat ve varoluş konusuna getirdiği özgün yaklaşım ve başarılı anlatı diliyle Özel Şişli Terakki Anadolu Lisesi 12IBK sınıfından Damla Aslan “Kilise ” adlı şiiriyle; üçüncülük ödülünü doğaya bakışını yalın anlatımla ve başarılı, ince mizah duygusunu aktarabilmesiyle Özel Şişli Terakki Anadolu Lisesi 12F sınıfından Yasemin İmre  “Şifalı Otlar Batakhanesi ” adlı şiiriyle aldı. Övgüye değer şiirler ise mavi çeşitlemelerini geniş bir hayal dünyasıyla çoğaltabilmesiyle Özel Şişli Terakki Lisesi 9C sınıfından Derin Eroltu’nun “Mavi” ve toplumsal mizahın başarılı bir ürünü olması nedeniyle Özel Şişli Terakki Lisesi Tepeören Yerleşkesi 12C sınıfından Zeynep Başeğmez’in “Kutsallık Daniskası Kubbemize Yergiler” adlı şiiri gösterildi.

Seçici kurul; Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu, Turgay Fişekçi ve Elif Sofya’dan  oluştu. Turgay Fişekçi, bu yılki seçici kurulda jüri başkanıydı.

Seçilen şiirlerden oluşan Sözcüklerle Dans adlı şiir kitabı basıldı ve ilgililere ulaştırıldı.

Terakki Lisesi öğrencileri ayrıca her yıl seçtikleri bir şaire “Onur Ödülü” veriyorlar. Onur Ödülü alanlar arasında F. Hüsnü Dağlarca, İlhan Berk, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Birhan Keskin, Şükrü Erbaş gibi Türk şiirine önemli katkıları olmuş yetkin şairler bulunuyor. 20. Şiir Festivali’nin onur ödülünü, Çiğdem Sezer aldı.

Festival öncesinde her yıl istekli öğrencilerle edebiyatımızın değerli şairlerinden olan Mustafa Köz’ün okulumuzda gerçekleştirmesi planlanan şiir atölyesi ve 16 Mart’ta Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleştirilmesi planlanan ödül töreni küresel salgın nedeniyle yapılamadı.

Şiirleriyle ödüle layık görülen öğrencilere ödülleri ve seçici kurulda yer alan şairlere büyük katkılarından ötürü plaketleri ulaştırılıyor.