Aydın Ilgaz ile “Yazar Rıfat Ilgaz ve Okuma Kültürü” Üzerine Söyleşi

2157

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, şair ve yazar Rıfat Ilgaz’ı daha yakından tanımak, okuma kültürü hakkında sohbet etmek amacıyla Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz ile 8 Haziran Pazartesi günü online (çevrim içi) söyleşide bir araya geldi.

Öğrencilerimiz öncelikle, “Şairlerle Şiire Yolculuk” projesi kapsamında her ay bir şairimiz ile ilgili araştırma yaptı ve eserlerini inceledi. Mayıs ayının şairi ise edebiyatımızın usta kalemlerinden şair ve yazar Rıfat Ilgaz oldu.

Bu doğrultuda gerçekleşen söyleşide; annesinin Terakki Vakfı Okullarında öğretmenlik yaptığını, torunlarının da bu okuldan mezun olduğunu söyleyen Aydın Ilgaz, okumanın hayatımızın bir parçası olması gerektiğini ve bizleri hayata hazırladığını bir kez daha vurguladı.

Öğrencilerimizin Rıfat Ilgaz ve eserleri ile ilgili merak ettiklerine yanıt bulduğu soru cevap bölümünde ise Aydın Ilgaz’ın babasıyla ilgili anılarını, öğrencilerimiz ilgiyle dinledi. Söyleşinin sonunda Aydın Ilgaz, babasının 19 Aralık 1991 yılında yazdığı son şiirinden dizeleri seslendirerek öğrencilerimize veda etti.

Son Şiirim

Elim birine değsin,
Isıtayım üşüdüyse
Boşa gitmesin son sıcaklığım!

Rıfat Ilgaz