Söyleşi: Tolga Gümüşay’la “İstanbul Kareli Öyküler” Üzerine

571

Her iki yerleşkemizden 9. sınıf öğrencilerimiz, yazar Tolga Gümüşay’la, yazarın “İstanbul Kareli Öyküler” adlı kitabı üzerine gerçekleşen söyleşiye katıldı. Etkinlik, Levent Yerleşkemizde 23 Ekim Pazartesi günü, Tepeören Yerleşkemizde ise 24 Ekim Salı günü düzenlendi.

Öğrencilerimizin sorularıyla aktif olarak katıldığı söyleşide, Tolga Gümüşay, İstanbul’un farklı köşelerinden çektiği fotoğraflara yazmış olduğu hikâyelerden oluşan ‘‘İstanbul Kareli Öyküler’’ kitabının ortaya çıkışını açıklarken; “Beni bu eseri oluşturmaya iten şey belki de İstanbul aşkım ve çok sevdiğim İstanbul yürüyüşleri olmuştur. Ben, ana caddeleri sevmem. Orada herkes ve her şey biraz makyajlıdır ve birbirine benzer. Ben, ara sokakları severim.” ifadelerini kullandı ve anlara tanık olup yazma aşkının peşinden gittiğini belirtti.

Gümüşay, kitaptaki karakter ve mekan seçimlerinin çıkış noktaları ve “İstanbul Kareli Öyküler” kitabının aslında bir sokak fotoğrafçılığı serüveninin ürünü olduğu üzerinde durdu. Öğrencilerimiz özellikle “Masalcı Teyze” öyküsü üzerinden yaptıkları çalışmaların bıraktığı etkiyi, zihinlerinde oluşan imge dünyasını Gümüşay’la paylaşırken, yazara sordukları sorularla da yazma süreçleri ve yaratma eylemi konularında fikir sahibi oldu. Öğrencilerimiz aynı zamanda, kendi çektikleri fotoğraflar üzerine kurguladıkları öykülerde yazarın kitabından esinlendikleri anları Gümüşay’la paylaştı.