Sömestri Tatilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

2686

Okula devam eden tüm öğrencilerimize “En çok neyi seviyorsunuz?” diye soracak olursak, şüphesiz “tatil” derler.

Tatil dönemine giren hazırlık öğrencilerimize “Sömestri tatilini nasıl değerlendirmeliyiz?”, “Sömestri, sadece tatil ile geçirilecek bir zaman mı olmalı?”, “İkinci döneme hazırlık yapmalı mıyız?” ve “Karneleri nasıl yorumlamalıyız?” sorularıyla küçük hatırlatmalarda bulundum.

Uzun bir çalışma dönemini geride bıraktık. Şimdi sıra dinlenmede; kendimizi sarj edip, yeni döneme hazırlamada. Sömestri tatilinde iyice dinlenin, uykunuzu alıp beslenmenize dikkat edin, bol bol kitap, gazete, dergi  okuyun ve İngilizcenizi geliştirmek için mümkünse alt yazısı İngilizce olan filmler izleyin.

Bugün hazırlık öğrencilerimiz, lisedeki ilk karnelerini aldı. Bu karneleri nasıl yorumladığınız oldukça önemli. Her dersi tek tek ele alarak, eksiklerinizi belirlemenizi ve sömestri boyunca ihtiyacınız doğrultusunda her gün belli bir zaman ayırarak ikinci döneme hazırlanmanızı tavsiye ediyorum.

“Öğrenme”nin önemini, öğrenme merakınızı, başarılı olabileceğinize dair inancınızı sağlamlaştırıp, eyleme geçerek ikinci döneme gelen gençler olmanızın önemini tekrar hatırlatmak isterim.

İyi tatiller

Gonca Baştuğ
Psikolojik Danışman