Öğrencilerimizin Uzay Kampındaki Keşifleri

687

Her iki yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz, Fen Bilimleri dersi “Güneş Sistemi ve Ötesi” ünitesi çalışmaları kapsamında 3 – 5 Mart tarihleri arasında İzmir Uzay Kampı’nı gezdi.

Uzay Kampında öğrencilerimiz uzayla ilgili interaktif simülasyonların, programların, etkinliklerin kullanıldığı dinamik ve eğlenceli bir ortamda; uzay bilimleri, uzay teknolojileri ve uzayda yaşamla ilgili keşifler yaparak bilgi ve deneyim sahibi oldular.

Öğrencilerimiz, Uzay simülasyonları ile takım çalışmaları yaparak uzay teknolojileri ile tanıştılar. Yıldızlar ve Gezegenler Macerasında sadece yeni bilgiler öğrenmekle kalmayıp bu bilgileri pratik uygulamalarla da destekleyerek öğrendiklerini pekiştirdiler.

Gözlemevindeki teleskopla Apollo modüllerinin indiği Ay’ın kraterlerini gözlemlerken  “Sanal Gökyüzü”nün oluşturulduğu planetaryum ile takımyıldızlarının gökyüzündeki konumlarını incelediler.

Gerçek uzay mekiği görevlerinde yapılan çalışmaların canlandırıldığı Uzay İstasyonu aktivitesinde her bir takım üyesi, uzay mekiği Discovery’de komutan, Uzay İstasyonu modüllerinde uçuş mühendisi ve yer kontrol merkezinde uçuş yöneticisi gibi görevler üstlendiler.  Üstlendikleri bu görevlerin sorumluluklarını yerine getirirken, bilgiyi paylaşmanın ve takım halinde başarıya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu fark ettiler.

İzmir Uzay Kampı gezimizden tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.