Öğrencilerimizin Kültür Gezisi: Eskişehir ve Ankara

682

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, 29 – 30 Nisan tarihlerinde “Eskişehir – Ankara” kültür gezisi yaptı. Sosyal Bilgiler Bölümümüzün düzenlediği gezide öğrencilerimiz, kültürel mirasımızın izlerini keşfetti, turizmin ekonomiye katkılarını yerinde gözlemledi ve birbirlerine rehberlik ettiler.

“Kültür ve Miras” ve “Küresel Bağlantılar” ünitelerinin kazanımlarına yönelik gerçekleşen gezinin ilk gününde öğrencilerimiz Ankara’nın tarihi sembollerinden biri olan ikinci Cumhurbaşkanımız  İsmet İnönü’nün konutunu ve Milli Mücadele döneminde önemli kararların alındığı Pembe Köşk’ü ziyaret etti. Rehberlerden döneme dair bilgi edinen öğrencilerimiz, daha sonra arkadaşları Kerem Gülsoy (5H) onlara bu tarihi yapıyı anlattı.

Ardından gezinin ikinci durağı olan Anıtkabir’e doğru yola çıktılar ve Anıtkabir’de Müdür Yardımcısı Yeşim Ensari ve Anıtkabir Komutanlığı liderliğinde okulumuz adına düzenlenen resmi törende buluştular. Ata’mıza saygılarını sunma fırsatı bulan öğrencilerimiz, mozoleye çelenk bırakılmasının ardından “Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”ni ziyaret ettiler.

Anıtkabir ziyaretinin tamamlanmasından sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gittiler. Öğrencilerimiz, tarihi eserleri yerinde gözlemleme fırsatı buldu ve rehberlerin anlatımları ile müzede sergilenen eserler hakkında bilgi sahibi oldular.

Daha sonra, Kelime Müzesi’ne giden öğrencilerimiz burada günlük yaşamda kullanılan birçok deyim ve kelimeye yönelik dikkat çekici eserler, afişler ve benzeri görsel materyallerle karşılaştılar. Öğrencilerimiz, bu deneyimin ardından Kelime Müzesi’nin gezinin en sevilen noktası olduğunu paylaştılar.

Gezinin ikinci günü Polatlı’ya doğru yola çıkan öğrencilerimiz, Frig kralı Midas’ın Tümülüs adı verilen anıt mezarını ve Gordion Müzesi’ni ziyaret etti. Midas’ın efsanesini hem rehberler hem de arkadaşları Dağhan Tahtacı’dan (5A) dinlediler.

Sonra, Eskişehir’e varan öğrencilerimiz ilk olarak Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’na gittiler. Burada geçirilen serbest zamanın ardından öğle yemeği için bölgenin önemli kültürel öğe örneklerinden birisi olan Çi böreği tattılar. Yemek molasının ardından, Odunpazarı Modern Müze’sinde ‘Yas ve Haz’ isimli sergiyi gezdiler. Deniz Ela Abul (5A), Tarihi Odunpazarı evleri hakkında arkadaşlarına bilgi verdi.

Mekânı, değişimi ve sürekliliği algılama becerilerinin desteklendiği bu gezide öğrencilerimiz, akran öğrenmesi yoluyla öğrendiklerini pekiştirmiş oldular. Gezi sonrasında tasarlanan yaygınlaştırma çalışmaları sonucunda, öğrencilerimiz öğrendiklerini sunum ve paylaşımlarında aktardılar.

Gezi sonrası yapılan değerlendirmede öğrencilerimiz deneyimlerini şöyle ifade ettiler:

“Gezi için çok heyecanlıydım. Müzelerde yapılan anlatımlardan çok keyif aldım. Yemekler, arkadaşlarımla vakit geçirmek beni çok mutlu etti.”  Kaan Atsan (Levent – 5B)

“Müzeler çok etkileyiciydi, özellikle Kelime Müzesi’ni çok beğendim. Otobüsle seyahat etmek arkadaşlarımla vakit geçirebilmeme zaman tanıdı. Yolda ve otelde çok eğlendik.” Kadirhan Aksan (Tepeören – 5D)

“Ben Ankara’da Anıtkabir’de ilk defa resmi bir törene katıldım ve İsmet İnönü’nün evini gördüm. İyi ki bu geziye gittim. Benim için çok büyük bir deneyimdi. Ayrıca Eskişehir’de Masal Şatosu’nu gördüm. Hayatımda ilk defa ailem olmadan şehir dışına çıktım bu da benim için büyük bir deneyim oldu. Akşam otelde dans ettik, çok eğlendik.” Defne Aytaç (Levent – 5I)