Öğrencilerimizin Bilim Gezileri: Fransa, Belçika ve Hollanda

219

Her iki yerleşkemizden 7. sınıf öğrencilerimiz, 8 – 12 Mayıs tarihleri arasında, Ortaokul Fen Bilimleri ve Matematik Bölümlerimiz tarafından düzenlenen Fransa, Belçika ve Hollanda ülkelerini kapsayan Avrupa Bilim Gezisi’ne katıldı.

Öğrencilerimiz gezinin ilk gününde; Paris’te Bilim ve Endüstri Müzesi’ni ziyaret etti, ardından Fransa’nın sembolü olan Eiffel Kulesi’ni görerek dünyaca ünlü Şanzelize Caddesi’nde kısa bir yürüyüş turuna çıktı.

İkinci gün öğrencilerimiz; Disneyland Paris’e hareket ederek her yıl milyonlarca rüyayı gerçeğe çeviren Walt Disney Studios ve Disneyland Paris’te Aerosmith Rock’n Roller Coaster, Hollywood Tower, RC Racer, Studio Turu, Ratatouille, Cinemagic gibi onlarca aktivite ile eğlence dolu bir gün geçirdi.

Üçüncü gün; Belçika’da Avrupa Uzay Merkezi’ni ziyaret eden öğrencilerimiz, kendileri için özel olarak hazırlanan uzay eğitimi süresince; Ay-Mars yürüyüşü simülasyonu, roket fırlatışı, uzay yapıları tasarlamaları gibi astronot eğitimlerinin temelini oluşturan programı deneyimleme şansı buldu. Öğrencilerimiz, uzay eğitimlerinin ardından 2020 yılına kadar eski adıyla Atomium Sanat ve Tasarım Müzesi olarak bilinen, Atomium yakınlarında bulunan 20. ve 21. yüzyıllardan kalma tasarım çalışmalarına odaklanan tasarım müzesini ziyaret etti.

Dördüncü gün; Rotterdam’a hareket ederek insan vücudunun işleyişini detaylı olarak dev bir insan figüründen oluşan bina üzerinden, her odanın bir organ veya sistemi interaktif olarak anlattığı eğlenceli Corpus Müzesi’ni deneyimleyen öğrencilerimiz, gün sonunda Hollanda’nın en eski yerleşim yerlerinden, Leiden şehrinde kısa yürüyüş turu yaptı.

Öğrencilerimiz gezinin son günü ise yüzlerce uygulamalı bilimsel deneye ev sahipliği yapan Science Center NEMO’da bilimsel etkinliklere katıldı ve Amsterdam şehrinde kısa bir yürüyüş turu ile geziyi sonlandırdı.