Öğrencilerimiz Yazar ve Eğitmen İdil Bilgin’le Buluştu

1131

Her iki yerleşkemizde ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz, 24 Kasım Çarşamba günü yazar ve eğitmen İdil Bilgin ile çevirim içi söyleşide buluştu. Bilgin, öğrencilerimizle ‘Kültürel Miras’ üzerine konuştu.

Öğretmenlerimiz bu söyleşiyi, Sosyal Bilgiler dersi ‘Kültür ve Miras’ ünitesi kapsamında resim, heykel gibi sanat eserlerinin nesiller boyu özelliklerini kaybetmeyecek şekilde korunmasıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla düzenledi. Söyleşiden önce derslerinde “Kültürel Miras” kavramına yer veren öğretmenlerimiz, çeşitli çalışma ve etkinliklerle öğrencilerimizin kültürel mirasın hassasiyetinin farkına varmalarını sağladılar.

Öğrencilerimiz bu farkındalık çalışmasına yazar Bilgin’in “Konya’da İz Peşinde” isimli kitabını okuyarak başladılar. Ardından derslerinde kitabın kritiğini yapan öğrencilerimiz, Bilgin’in kendileri için web 2.0 araçlarıyla hazırladığı kültürel mirasa yönelik kavramlara yer verilen etkinlikleri gerçekleştirdiler. Bir sonraki derslerinde ‘Kültürel Miras Neden Önemlidir?’ konulu afiş çalışmalarını gruplarıyla tamamladılar.  Öğrencilerimiz ara tatilde Bilgin’in tavsiye ve yönlendirmesiyle bazı deneyler yaparak arkadaşları ve öğretmenleriyle paylaştılar. Kendileri ile paylaşılan deney kartlarındaki yönergeye uygun olarak nem, gün ışığı ve hava kirliliği deneylerini gerçekleştiren öğrencilerimiz bu unsurların tarihi yapı ve nesneleri nasıl etkileyebileceği ile ilgili deneyim sahibi oldular.

Son olarak çevrim içi gerçekleştirilen söyleşide öğrencilerimizle bir araya gelen Bilgin, kültürel mirası  ‘Değerlilik, Hassasiyet ve Sorumluluk’ kavramları çerçevesinde ele alarak öğrencilerimizle hem kültürel mirasın neden değerli ve hassas olduğunu konuştu hem de dünya vatandaşı olarak her bireyin üzerine düşen sorumlulukları vurguladı. Bilgin söyleşisinde ‘Kültürel Mirasın Doktorları’ olarak tanıttığı konservatörler ile konservasyon uygulamalarının örneklerine yer vererek öğrencilerin kültürel mirasın korunması için çalışmalar yapan bu meslek grubu hakkında da bilgi edinmesine katkıda bulundu. İdil Bilgin ‘Kültürel Miras neden değerlidir?’ sorusuna öğrencilerimizle birlikte cevap arayarak söyleşide yer verdiği interaktif uygulamalara öğrencilerimizin aktif katılımını sağladı. Ardından, öğrencilerimizin sorularını yanıtlayarak söyleşiyi tamamladı.