Öğrencilerimiz Yazar Özlem Özyurt’la Söyleşti

1372

Her iki yerleşkemizden ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, 26 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında “Parasını Yöneten Çocuklar” kitabının yazarı Özlem Özyurt ile çevrim içi ortamda söyleşti.

Para nedir? Ne işe Yarar? Paraya ne zaman ihtiyaç duyarız? gibi sorularla söyleşiye başlayan Özyurt, sorulara cevap vermek isteyen öğrencilerimizin de katılımını sağladı. Para, icat edilmeden önce insanların takas yöntemini kullandıklarını ancak bu yöntemin dengeli ve adil olmadığını vurgulayarak, günümüzde kullandığımız paralarla da karşılaştırmalarını yaptı.

Özyurt, hayatımızdaki her şeyin parayla satın alınmadığına dikkat çekerek; hava, gün batımı, sevgi, akıl, mutluluk, sevinç gibi bedava sahip olabileceklerimizi vurgulayarak, öğrencilerimizin düşünceleriyle de bu örnekleri arttırdı.

Özellikle kredi kartı kullanımı konusundaki sorumluluklarımızı ve dikkat edilmesi gereken noktaları hatırlatan  Özyurt, kendi bütçemizi yapma, planlı harcama, kazancımız ve harcamalarımız arasındaki dengenin önemi üzerinde durdu.

Son olarak Özyurt, öğrencilerimizden hayallerindeki bir ülkenin başkanı olduklarını ve ülkeleri için bir para tasarlamalarını istedi. Öğrencilerin tasarladıkları para kağıt ya da madeni olabilirken, üzerinde para birimini belirtmeleri gerektiğini ve onlar için önemli olan bir konunun tasarımda yer alması gerektiğini de örneklerle açıkladı.

Katlanabilen metal para, kaybolduğunda ses çıkarabilen kağıt para, pamuk şekeri parası, barış ülkesi parası ve uzay parası gibi öğrencilerimizin tasarladığı paralardan örnekleri göstermelerini ve tasarladıklarını anlatarak, kendilerini ifade etmelerini sağladı.