Öğrencilerimiz Nesin Matematik Köyü’nde Matematikçilerle Buluştu

1124

Levent Yerleşkemizden fen lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencilerimiz, 12  – 17 Kasım tarihleri arasında Nesin Matematik Köyü’ndeydi. Burada Prof. Dr. Ali Nesin, Doç. Dr. Özlem Beyarslan ve Dr. Özer Öztürk’den matematik dersleri aldılar.

Matematik Bölümümüzün düzenlediği bu etkinliğin amacı; öğrencilerimizi lise hayatlarının başında Matematik Köyü ile tanıştırarak, akademik düzeyde çalışmalar yürüten matematikçilerle aynı ortamda bulunmalarını sağlamak ve bilime olan yaklaşımlarını zenginleştirmekti. Ayrıca öğrencilerimiz okul dışında farklı bir ortamda ders deneyimi yaşayarak, çevreyle iç içe bir ortamda bulunma fırsatını da yakaladılar.

Öğrencilerimizin deneyimlediği dersler Matematik Köyü’nde gönüllü olarak dersler veren Prof. Dr. Ali Nesin, Doç. Dr. Özlem Beyarslan ve Dr. Özer Öztürk tarafından yapıldı. Derslerin içeriği Matematiğin derinliğini öğrencilere fark ettirerek, öğrencilerin problem çözme üzerine düşünecekleri biçimde oluşturuldu.

Tümevarım ispatlarının dinamiklerinden oyun teorisine uzanan geniş bir persfektifte, öğrencilerimiz matematiksel düşünme ve problemlere çözüm üretme yaklaşımları ile ilgili süreçleri keyifle yaşadılar. Ayrıca öğretmenlerimizin rehberliğinde “algoritma nedir ve ‘bir robota diş fırçalatma’ algoritmasını nasıl yazarız” etkinliği de yaptılar.

Tüm fotoğrafları buradan görebilirsiniz.