Öğrencilerimiz Milli Mücadele’nin Yerel Lideri Demirci Mehmet Efe’yi Torunundan Dinledi

1434

Tepeören Yerleşkemizde lise 12. sınıf öğrencilerimiz, 6 Aralık Pazartesi günü “Demirci Mehmet Efe’yi Torunu ve Öğretmenimiz Mustafa Dündar’dan Dinliyoruz” söyleşisine katıldı. 12C sınıfında gerçekleşen söyleşimizi, diğer 12. sınıf öğrencilerimiz çevrim içi takip etti.

İnkılap Tarihi dersi kazanımları bağlamında Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği etkinliğimizde konuşmacımız, Demirci Mehmet Efe’nin torunu Müzik öğretmenimiz Mustafa Dündar idi.

Dündar, “efelik” kavramının ne anlama geldiğini, devletle ve halkla nasıl ilişkiler içinde olduğunu anlatarak başladığı konuşmasına, Demirci Mehmet Efe’nin nasıl efe olduğundan, 1. Dünya Savaşı sırasında ve savaş sonrasında yaşadıklarından bahsederek devam etti. Kuvayı Milliye’ye katılma süreci ve düzenli orduya geçiş dönemini aktaran Dündar, ders kitaplarında “Demirci Mehmet Efe İsyanı” olarak bahsi geçen tartışmalara da değindi.

Öğrencilerimiz, Mustafa öğretmenlerinden dedesinin hikâyesini dinleyip öğrenirken, bir yandan da dönemin atmosferini hissetme şansını yakaladılar. Milli Mücadele’nin yerel liderlerinden birini tarih kitaplarının ötesine geçerek tanıma fırsatı bulmuş oldular. Söyleşinin önemli bir yanı da, resmi tarih anlatısının gerçeklikle örtüşmediği durumların kişilerin hayatını nasıl etkileyebileceğini göstermesiydi.

Öğretmenimiz sunum boyunca arşivindeki birçok fotoğrafı öğrencilerimizle paylaştı. Öğrencilerimiz, bir yerel liderin ve bir dönemin hikayesini ilk elden kaynaklarla dinledi.