Öğrencilerimiz Gazeteci Hilmi Hacaloğlu’yla Buluştu

2257

Tepeören Yerleşkemizde 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında ortaokul öğrencilerimiz, Gazeteci Hilmi Hacaloğlu’yla açık oturumda bir araya geldiler.

Bu oturum, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü çerçevesinde yürütülen “Hak Haberciliği Perspektifinden Medyada Suriyeli Çocuk Mülteciler” adlı projemizin ikinci ayağı olarak Konferans Salonumuzda gerçekleşti.

Sunuculuğu ve açık oturum moderatörlüğünü üstlenen öğrencimiz Selin Zeynep Güneri (7B), “Okulda Jeopolitika ve Hak Haberciliği” projesinin atölye çalışmalarını ve 20 Kasım’daki panelin kısa videosunu izleterek programı açtı. İnsan haklarının tarihsel gelişimi hakkında bilgi veren Güneri, geçmişten günümüze yaşanan hak ihlallerinin medya ilişkisine değindi. 1933 yılında Nazi rejiminin Almanya’nın eski güçlü özgür basınını nasıl yok ettiğini ve dönemin gazetelerinde nefreti körükleyen karikatürleri dinleyicilerle paylaştı.

Alman politikacı Joseph Goebbels’in, 1992 yılında yayınlanan günlüklerinde basın ile ilgili bazı çarpıcı alıntılarına değinerek bu alıntıları “Hak Haberciliği” proje grubundaki öğrencilerin haber incelemeleriyle sundu. Medyanın insanlar üzerindeki yönlendirici etkisinin çok büyük olduğunu ve bu nedenle de projede, medyada ayrımcı dil kullanmamanın önemine dikkat çekti. II. Dünya Savaşı yıllarından günümüze dönüp bugünkü medya metinlerini incelediğimizde metinlerde çok ciddi boyutlarda ayrımcı ifadelere rastladığını belirten Selin Zeynep Güneri,  projede öğrenciler tarafından incelenen birkaç örneği Goebbels’in günlüğüne atıfta bulunarak paylaştı.

Sunumunun ardından Gazeteci Hilmi Hacaloğlu’nun öz yaşam öyküsünü dinleyenlerle paylaşarak onu sahneye davet etti.

Selin Zeynep Güneri’nin moderatörlüğünde yürütülen açık oturumda gazeteciliğe nasıl başladığını anlatan Hacaloğlu, öğrencilerimizin merak ettikleri soruları cevapladıktan sonra programın başında yapılan sunumdan çok etkilendiğini belirterek emeği geçen öğrencileri kutladı. Ardından oturum sona erdi.