Alışkın Olduklarımızdan Farklı Bir Sınav: Gauss Sınavı

2593

Canada Waterloo Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Eğitimi Merkezi’nin hazırladığı 7. ve 8. sınıflar seviyesine uygun Gauss sınavı 16 Mayıs’ta istekli olan ortaokul öğrencilerimize uygulandı.

Bu sınavı uygulamaktaki amaç; uluslararası düzeyde öğrencilerin matematiğe yönelik ilgilerini, özgüvenlerini, hızlı düşünme, pratik yöntemleri uygulama ve problem çözme becerilerini artırmak.

25 çoktan seçmeli sorudan oluşan Gauss sınavı; kolaydan zora doğru hazırlanmış, puanlamaları birbirinden farklı A, B ve C bölümlerinden oluşuyor. 60 dakikalık bu sınavda, hesap makinesi kullanımı serbest. Sınavın dili İngilizce ve sınav Kanada Matematik Müfredatına uygun olarak hazırlanıyor. Sınav MEB müfredatıyla farklılıklar içerebiliyor. Ancak bu farklılıklar, öğrendiklerini transfer eden, hesap makinesi kullanarak öğrenmedikleri bazı işlemleri de yapabilen öğrenciler için problem teşkil etmiyor.

Sınav sonuçlarına göre, her okulda birinci olan öğrenciler üstün başarı belgesi almaya, ilk %25 e giren öğrenciler başarı belgesi almaya, sınava katılan öğrencilerin tümü katılım sertifikası almaya hak kazanıyor.

Sınava katılan 7. sınıflardan Helin Erol ve 8. sınıflardan Altan Ceylan isimli öğrencilerimiz kendi düzeylerinde birinci oldular.

[nggallery id=42]