Öğrencilerimiz Bilişim Haftası’nı Çeşitli Etkinliklerle Kutladı

551

Her iki yerleşkemizde ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz, 1 – 8 Mayıs tarihleri arasında Bilişim Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutladı.

Bilişim Teknolojileri Bölümümüz, ders içi ve ders dışı problem çözme becerilerine yönelik etkinlik ve yarışmalar ile kodlama atölyesi etkinlikleri düzenledi. Bu doğrultuda ilkokul 1 ve 2. sınıf öğrencilerimiz “Akıllı Salyangozlara Yardım Edelim” etkinliğinde algoritmik düşünme ve problem çözmeye yönelik oyunlar oynadı, “Nasıl Bir Dijital Vatandaşım?” konulu bir video hazırladı. İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, mantıksal ve stratejik düşünme becerilerini kullandıkları “Çiçekleri Sulama” adlı bir etkinlik yaptı. İlkokul 4. sınıf öğrencilerimiz mantıksal düşünme, analitik beceriler, hafıza ve problem çözme becerilerini geliştiren “Mayın Tarlası” oyununu oynadılar. Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz ise teknolojiyi güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak ve dijital dünyada kendilerini korumayı öğreten çeşitli etkinliklere katıldı.

Bilişim teknolojileri öğretmenlerimiz, müdür yardımcılarımız ve psikolojik danışmanlarımız, ortaokul öğrencilerimize “Güvenli ve Sorumlu Teknoloji Kullanımı” adlı bir sunum yaptı. Dijital ortamdaki farkındalıklarını artırmak üzere gerçekleştirdikleri bu sunumda “İnternet Kullanımında Haklarımız”, “Dijital Ortamda Mahremiyet” ve “Siber Zorbalık” başlıklarını ele aldılar. Bu başlıkların idari, hukuki, psikolojik ve teknik açıdan değerlendirmelerine yer verdiler ve öğrencilerimizle örnek olayları tartıştılar. Öğrencilerimiz, dijital ortamda karşılaştıkları olumsuz bir durum veya tutum karşısında yapabilecekleri hakkında bilgi sahibi oldular.

5. sınıf öğrencilerimiz, edindikleri bilgilerin ardından sunumdan sonra gerçekleşen etkinlikte internet ortamını güvenli ve sorumlu bir hale getirmeyi amaçlayan bir süper kahraman tasarladı. Sonra, tasarladıkları süper kahramanı “Merhaba Ben …. Benim görevim …. . Böylece ……” şablonu içerisinde Padlet dijital panosunda tanıttılar.

6. sınıf öğrencilerimiz, internet ortamını güvenli ve sorumlu bir hale getirmeyi amaçlayan bir tarif oluşturdu. Tıpkı bir yemek tarifi oluşturur gibi internetin daha güvenli kullanımı adına özen göstermemiz gereken kriterleri sıraladılar.

7. sınıf öğrencilerimiz, internet ortamında yaşanan olumsuz olaylar ve alınabilecek önlemler üzerinde bir çalışma yaptı. Kendilerini farklı bir rolde düşünerek (öğretmen, oyuncu, sanatçı, müdür) insanların zorbalık ile mücadelesi için bir eylem planı hazırladılar.

Tüm etkinliklerimizden fotoğrafları buradan görebilirsiniz.