Mezunlarla Buluşma: Kimya

1124

Tepeören Yerleşkemizden lise 12. sınıf öğrencilerimiz, 16 Aralık Perşembe günü Boğaziçi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği programı öğrencisi ve aynı zamanda mezunlarımız olan Buse Düşmez (2019 mezunu) ve Nil Nalçakan (2021 mezunu) ile çevrim içi bir buluşma gerçekleştirdi.

Buluşmada mezunlarımız, kısaca kendilerini tanıttıktan sonra kimya alanına olan ilgilerinin nasıl başladığını açıkladı. Nil Nalçakan, lise 10. sınıfta iken arkadaşlarını kimya çalıştırmaktan zevk aldığını fark ettiğini ve bu noktada arkadaşlarından da olumlu geri bildirim aldığını belirterek kimya öğretmeni olma hedefini kendine koyduğunu anlatırken; Buse Düşmez, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünün öğrencilere sunduğu imkânlardan faydalanmak amacıyla bu alanı tercih ettiğini ifade etti.

Ardından her iki mezunumuz da YKS hazırlık sürecinde kimya dersi özelinde izledikleri yöntemleri paylaştı. Nil Nalçakan, pandemi döneminde bir hazırlık süreci geçirdiğinden yaşadığı zorluklar ile nasıl baş ettiğinden bahsetti. Buse Düşmez de yüz yüze eğitimin fırsatlarından maksimum faydalanmalarını önerdi.

Buluşmanın üçüncü bölümünde mezunlarımız, Boğaziçi Üniversitesi kimya öğretmenliği ve kimya bölümünün sunduğu imkanlara değindi. Öğrenci değişim programlarını, öğretim üyelerinin yurt dışı bağlantılı yaptığı projeleri, üniversite bünyesindeki farklı kulüp seçeneklerini ve sosyal sorumluluk projelerini anlatarak örnekler gösterdi. Son bölümde ise 12. sınıf öğrencilerimiz hem üniversite ya da bölüm ile ilgili hem de YKS hazırlık süreci ile ilgili merak ettikleri soruları mezunlarımıza yönelttiler.