Metaverse ve Gelecek

1096

Her iki yerleşkemizden lise 9. sınıf öğrencilerimiz, 12 Mayıs Perşembe günü Bilişim ve İnternet Haftası etkinlikleri kapsamında Teknoloji Akademisi kurucusu Devrim Danyal ve GamFed Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu’nun Türkiye temsilcisi Ercan Altuğ Yılmaz’la çevrim içi ortamda söyleşti.

Moderatörlüğünü Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Mervenur Yıldız’ın yaptığı söyleşide, öğrencilerimizin Metaverse* konusunda merak ettikleri soruları yanıtlayan konuşmacılarımız, metaverse evreninin nasıl şekilleneceğinden ve gelecekteki metaverse teknolojisinin, şu an kullandığımız VR (Virtual Reality/Sanal Gerçeklik) teknolojisinden ne gibi farkları olacağından bahsettiler. Metaverse teknolojisinin evlerimizde, okullarımızda ve iş dünyasında nasıl bir yer kaplayacağına, bu teknolojiye ne kadar ihtiyacımız olacağına değindiler.

Eğitimde metaverse teknolojisinin nasıl kullanacağını, öğrencilerimize nasıl faydası olacağını anlattılar. Sanal gerçeklik evreninin psikolojilerini nasıl etkileyeceğini, güvenlik açısından nasıl önlemler almamız gerektiğinden bahsettiler.

Son olarak Blockchain ve NFT (Non-Fungible Token/Takas Edilemez Jeton) teknolojilerinden, sanal cüzdanın faydalarından bahseden konuşmacılarımız öğrencilerimize yeni ufuklar açtılar.

*Geleceği şekillendirecek olan Metaverse teknolojisi veya Türkçe karşılığıyla “sanal evren”, geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi üç boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir.