Matthias Göritz’in IB Öğrencilerimizle Atölye Çalışması: Şiir ve Sinema

2329

Levent Yerleşkemizde Plastik Sanatlar ve İngilizce Bölümümüzün ortak çalışması olan “One Day, One Poem, One Film” adlı proje kapsamında, lise 10 IB G ve 11 IB K sınıfları Film Studies öğrencilerimiz, IB Film Studies öğretmenimiz Gonca Özmen’in önderliğinde şair, yazar ve akademisyen Matthias Göritz’le buluşup çalışma şansı buldular.

Göritz, 18 Aralık Salı günü öğrencilerimizle kısa film okuma, film dili, film analizi, sinema tarihi ve sinema eleştirisi konusunda bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Seçtiği çarpıcı kısa film örnekleri üzerinden şiir ve sinema ilişkisi üzerinde duran Göritz, sözel ve görsel dil konusundaki birikimini öğrencilerimizle paylaştı. Öğrencilerimizin aktif katılımı ve sorularıyla zenginleşen atölyede Göritz, öğrencilerimize şiir çevirisi yaptırarak sanatsal yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağladı. Sözel dili görsel dile uyarlama pratikleri ve sözcükleri görüntülere aktarma pratiğini de yine şiir çevirisi üzerinden tartıştılar.

23 Aralık Pazar günü ise öğrencilerimiz, Göritz ve Özmen’in uygulama çalışmaları eşliğinde 11.00’den 16.00’ya kadar Balat’ta kısa film çekimleri yaptılar. Beşer kişilik beş gruba ayrılan öğrencilerimiz, Göritz ve Özmen’in şiirleri odağında kısa filmlerini planlama, rollerini belirleme ve çekim süreçlerini tamamladılar. Balat’ın farklı mekanlarını kullanan öğrencilerimiz, şu an filmlerini bitirme aşamasındalar.

Matthias Göritz kimdir?

1969 yılında Hamburg’da doğdu. Felsefe ve Edebiyat Bilimleri eğitimini tamamladıktan sonra uzun süre Moskova, Paris, Chicago ve New York’da yaşadı.

2001 yılında ilk şiir kitabı Loops yayımlandı. İlk romanı  Der kurze Traum des Jakob Voss (2005) için Hamburg Edebiyat Ödülü, Bayern Radyosu Jüri Ödülü ve  Mara Cassens Ödülü’ne layık görüldü. 2006 yılında  ikinci şiir kitabı Pools yayımlandı. Göritz bu şiirler için Aşağı Saksonya İkinci Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Yazar 2008 yılında  Warsaw Haiku  Yarışması’nı kazandı. 2011 yılında Robert Gernhardt ödülüne layık görüldü. 2013 yılında Hayalperestler ve Günahkârlar adlı romanı yayımlandı. 2014 yılında ise  William Gass Ödülü’ne sahip olan ilk kişi oldu. Shangai Blues adlı romanı Vanja Vukovic’in 20 sanat eseri ile birlikte 2015 yılında yayımlandı. Son romanı Parker ise 2018’de C.H. Beck tarafından yayımlandı.  

2016 yılında Tarabya Kültür Akademisi’nin konuk yazarı olan Matthias Göritz, 2017 yılında iki ay süreyle yeniden residans yazarı olarak İstanbul’da bulundu. Bu süre zarfında şiir seçkisi Aşk Benim Dilsizliğim 2016 yılında, Hayalperestler ve Günahkârlar romanı Mayıs 2018‘de Yitik Ülke Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Matthias Göritz, ABD St. Louis Washington Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.