Liseli Gençlerden Forum: Cumhuriyet ve Değerleri

1266

Her iki yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 25 – 26 Ekim tarihlerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında “Cumhuriyet ve Değerleri” adlı çevrim içi öğrenci forumu gerçekleştirdi.

Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün Levent yerleşkemizde 11 D, E ve F sınıfı öğrencileriyle, Tepeören yerleşkemizde 11 A, B, C ve D sınıfı öğrencileriyle serbest kürsü formatında düzenlediği forumda isteyen öğrencilerimiz konuşmayı tercih ettikleri konuları daha önce seçtiler. Konuşmalarını hazırladılar ve cumhuriyetin hangi temel değerlerle örülü olması gerektiği konusundaki görüşlerini arkadaşlarıyla paylaştılar.

Levent yerleşkemizde 11D sınıfı öğrencilerimiz Aslınur Kemendi “Hukukun Üstünlüğü”, Ceren Olcay “Laiklik ve Sekülerlik”, Ada Nur Kıdemli “Tüketici Hakları”; 11F sınıfı öğrencimiz Lal Çalıkoğlu “Sanat Alanında Özgürlük” konusunda konuşma yaptı.

Tepeören yerleşkemizde ise 11 A sınıfı öğrencilerimiz Nehir Öztürk ve Sudenaz Çığlı “Basın Özgürlüğü”; 11B sınıfı öğrencilerimiz Doğa Genç “İnanç Özgürlüğü ve Laiklik”, Bartu Günal “Hukukun Üstünlüğü”; 11C sınıfı öğrencilerimiz Ayşe Duru Karaduman ve Ela Gür “Temel Hak ve Özgürlükler”, Kerim Can Şişman “Ücrette Adalet ve Yoksulluk”; 11D sınıfı öğrencilerimiz Berke Çurku “İfade Özgürlüğü”, Batu Kurt “Eğitim-Öğrenim Hakkı” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmalar ve tartışmalar sırasında öğrencilerimiz, cumhuriyetin hangi değerler üzerine inşa edilmesi gerektiğini ortaya koydular, bu değerlerin demokrasiyle ne kadar ilişkili olduğu konusunda ortak bir görüşe vardılar.

Nitelikli ve etkileyici konuşmalar hazırlayan öğrencilerimiz, oldukça verimli çalışmalar yapabileceklerini bir kez daha göstermiş oldular, Cumhuriyet haftası açısından da çok anlamlı bir çalışmaya imza attılar.