“İstanbul Kareli Öyküler’den, Terakkililerin Öykülü Fotoğraflarına” Sergisi

410

Her iki yerleşkemizden 9. sınıf öğrencilerimiz, Yazar Tolga Gümüşay’ın, “İstanbul Kareli Öyküler” adlı kitabından esinlenerek İstanbul’un çeşitli semtlerinden ya da mekanlarından çektikleri fotoğraflara dair yazdıkları hikayelerden oluşan bir sergi düzenledi.

Yazar Tolga Gümüşay’la 24 Ekim Salı günü bir söyleşi gerçekleştiren öğrencilerimiz, bu söyleşide, kendi çektikleri fotoğraflar üzerine kurguladıkları öykülerde, yazarın kitabından esinlendikleri anları Gümüşay’la paylaştı.

Öğrencilerimiz, hikayelerin ortaya çıkış serüveninde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 9. sınıf öğretmenleriyle birlikte çalıştı. Birey ve mekan ilişkisine bütüncül bir yaklaşım güderek mekanın bireyin dünyasında çağrışımını hikayeleştirdi. Öğrencilerimiz daha sonra İstanbul’un çeşitli semtlerinden ya da mekanlarından çektikleri fotoğraflara dair yazdıkları hikayelerden oluşan bir sergi düzenledi.

Bu etkinlikle öğrencilerimiz hem duyumsal hem zihinsel bir süreçle mekan algılaması gerçekleştirerek birey ve mekana farklı bir bakış açısı kazandı.

Öğrencilerimizin yazar Tolga Gümüşay’la, yazarın “İstanbul Kareli Öyküler” adlı kitabı üzerine gerçekleştirdikleri söyleşinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.