“Fen Lisesi Öğrencileri Fen Lisesi Mezunlarıyla Buluşuyor” Etkinliğinde Öğrencilerimiz, Emin Alper’le Buluştu

120

Levent Yerleşkemizde 3 Haziran Pazartesi günü yönetmen, senarist, yapımcı ve akademisyen Emin Alper, fen lisesi öğrencilerimizle “Fen Lisesi Öğrencileri Fen Lisesi Mezunlarıyla Buluşuyor” konulu konferansta bir araya geldi.

Emin Alper sunumunda; eğitim hayatı, üniversite ve bölüm seçimi, tiyatrodan sinemaya uzanan yolculuğu, akademisyenlik yaşantısı ve sanat tutkusu gibi başlıklara değindi. Alper konuşmasına; eğitim hayatı, lise seçimleri ve bu seçimlerinin ardındaki motivasyondan bahsederek başladı. Doğduğu ve yaşadığı şehirde eğitimiyle ilgili beklentilerin önce anadolu lisesine gitmek, ardından Türkiye’de o yıllarda tek olan Ankara Fen Lisesinde ve sonra da ODTÜ’de okumak olduğundan ve kendi hedeflerini bu beklentiler doğrultusunda oluşturduğundan bahsetti. Ortaokul yıllarında oluşan edebiyat tutkusunun sinema dünyası ve akademisyenliğine zemin oluşturduğunu ve bu tutkunun, kendisini her yaş döneminde farklı yazarlarla buluşturduğunu söyledi.

Lise yıllarında edebiyata eşlik eden ve yeni tanıştığı sinema ve film tutkusunun ise üniversite seçiminde önemli bir dönemeç oluşturduğunu aktardı. Öğrencisi olduğu Ankara Fen Lisesi sonrası ODTÜ hedefinin aniden yön değiştirdiği ve sanatla İstanbul’da daha fazla buluşabileceğini düşündüğü için Boğaziçi Üniversitesinde okumaya karar verdiğini aktardı. Alper; üniversiteli olmak ve iyi üniversite seçiminin öneminden bahsederek konuşmasını sürdürdü. Boğaziçi Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği okumaya başladığını ve bölümünün sanata ayıracağı süreyi kısıtlaması nedeniyle tekrar sınava girerek İktisat kazandığını aktardı. İktisat okumanın, hedeflediği sanatla uğraşabilme zamanı ve özgürlüğünü kendisine sunduğunu dile getirdi. Boğaziçi Üniversitesi yaşantısının; sanat, sinema ve tiyatro arzusunun temsili olması, kulüplerin bugünün Emin Alper’i inşa eden en önemli unsurlar olduğunu aktardı. Üniversitede ilk senesinde tiyatro kulübünde yer aldığını, ikinci sene asıl arzusunun sinema olduğuna karar verdiğini ve sinema kulübü ile devam ettiğini ifade etti.

Üniversite eğitiminin hemen sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde, Modern Türkiye Tarihi üzerine doktorasını aldığını ve kısa bir süre öncesine kadar İTÜ’de akademisyenlik yaptığını, filmlerine daha fazla zaman ayırabilmek için bu görevinden vazgeçtiğini paylaştı. Hayatının en önemli eşlikçilerini edebiyat, müzik ve sinema olarak ifade eden Alper, sanata duyduğu tutkuyla hayallerinin işini yapabildiğini, ailesine bunu uzun süre söyleyemediğini ve şimdilerde ailesinin kabulünü alabildiğini dile getirdi.

İlk filmi Tepenin Ardı, ikinci filmi Abluka, üçüncü filmi Kız Kardeşler, son filmi Kurak Günler ile sayısız ödül alan Emin Alper, öğrencilerimize “tutkularını keşfetmelerini, kendilerine yatırım yapmalarını” önererek sunumunu sonlandırdı.

Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi’nin yürüttüğü “Kariyer Günleri”, Levent Yerleşkemizde 28. ve Tepeören Yerleşkemizde 11. kez gerçekleştiriliyor. “Kariyer Günleri” kapsamında, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayılan etkinlikler düzenleniyor.

Terakki Vakfı Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren fen lisesi öğrencilerimizi, fen liselerinden mezun olmuş, farklı sektörlerde kariyer yaşamlarını sürdüren, iş dünyasında tecrübe edinmiş konuşmacılarla buluşturuyor. Alanında yetkin konuşmacıların kariyer deneyimlerinin, hedeflerini belirlemeye ve kişisel gelişimlerine yön vermeye çalışan gençler için ilham kaynağı olması amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerde, konuşmacıların paylaşacakları deneyimler öğrencilerimize farklı bakış açıları kazandırıyor.