Bir Balkan Esintisi: Struga Şiir Akşamları

2424

1962 yılından itibaren her yıl düzenlenen ve dünyanın en eski şiir festivali olan Struga Şiir Akşamları, 22 – 27 Ağustos 2013 tarihlerinde Makedonya’da yapıldı. Bu yıl, 52.si gerçekleştirilen festivale, yaklaşık 50 ülkeden 100’ün üzerinde şair katıldı. Türkiye’den katılan şair ise Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerimizden Gonca Özmen oldu. 

Struga Şiir Akşamları, ilk yılında Yugoslavya’nın Makedonya bölgesi ile sınırlı kalmış; ikinci yılında ise tüm Yugoslavya dahil olmuş festivale. 1966’da UNESCO tarafından sahiplenilmesiyle de uluslararası bir festivale dönüşmüş. Yıllardır sürdürülen festival, Makedonların gurur kaynağı.

Festival, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kanceska Milevska’nın verdiği kokteylin ardından, Struga’yı ikiye bölen Drim nehrinin kıyısındaki Şiir Evi’nin önünde meşaleli bir gösteri ile başladı. 6 gün süren festival boyunca düzenlenen tüm etkinliklere alışılandan daha fazla sayıda dinleyici katıldı.

“Diller Arasındaki Savaş ve Barış” konulu, iki güne yayılan sempozyumda, birbirinden ilginç görüşler dile getirildi. Şiir okumaları Struga ve Ohri kentlerindeki birbirinden ilginç tarihi mekanlarda yapıldı.

Festivalin 1966’dan beri süren önemli bir geleneği de Altın Çelenk ödülü. Bu önemli ödülü alan şairlerden bazıları W. H. Auden, Pablo Neruda, Eugenio Montale, Eugène Guillevic, Rafael Alberti, Andrey Voznesenski, Yiannis Ritsos, Allen Ginsberg, Joseph Brodsky, Ted Hughes, Yves Bonnefoy, Seamus Heaney, Tomas Tranströmer, Mahmud Derviş, Lyubomir Levçev. Dağlarca da 1974 yılında almış Altın Çelenk’i.

Bu yılki Altın Çelenk’in sahibi ise Meksikalı şair José Emilio Pacheco. 1939 doğumlu Pacheco, şair oluşunun yanı sıra romancı, öykücü, denemeci, gazeteci, çevirmen ve akademisyen. Dünya çapında çok sayıda saygın ödüle sahip. Çağdaş Latin Amerika şiirinin en önemli şairlerinden sayılıyor. “Şiirin tek bir gerçeği var: acı” diyen Pacheco, ödülünü Ohri şehrindeki tarihi St. Sophia Kilisesi’nde aldı. Geçen yıl Altın Çelenk’i kazanan Makedon şair Mateya Matevski, Pacheco’nun şiiri hakkında oldukça uzun, irdeleyici ve doyurucu bir konuşma yaptı.

Festival, Struga’da yer alan Şiir Köprüsü’nde yapılan şiir okumalarıyla sona erdi.