Sözcüklerle Dans Şiir Festivalimizin 22.’si Gerçekleşiyor

1328

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün 2000 yılından itibaren İstanbul ili, lise ve dengi okulları arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” adlı şiir festivalinin yirmi ikincisi gerçekleşecek. Festival, öğrencilerin edebiyatın önemli bir türü olan şiirle aralarındaki bağları kuvvetlendirmeyi, şiir sevgilerini artırmayı, şiirin büyülü dünyası ve hayat arasında bir köprü kurmayı; en önemlisi de katılımcıları şiir paydasında buluşturarak sosyal açıdan geliştirmeyi amaçlıyor ve bu amaçlarla 22 yıldır sözcüklerle dans ediyor. Her yıl farklı bir tema üzerine yoğunlaşan öğrencilerin bu kez ele aldıkları tema ise “İstanbul”.  

Sözcüklerle Dans 22. Şiir Festivali yarışmamız, İstanbul ili lise ve diğer okullardaki gençlerin arasında gerçekleşecek. Yarışma için öğrencilerin gönderecekleri şiirlerin teslim tarihi: 4 Şubat 2022. (Başvuru adresi: Terakki Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Dilekoz@terakki.org.tr) 

Liseler arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirilecek şiirler titizlikle okunacak. Gönderilen bu şiirler seçici kurulda yer alan, şiir sanatı konusunda uzman isimler Turgay Fişekçi (seçici kurul başkanı) Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu ve Elif Sofya tarafından değerlendirilecek.

Yarışmaya başvuran tüm eserler arasında seçici kurulumuz, ilk üçe giren öğrencilerimize ödüller verecek. Ayrıca her yıl olduğu gibi Terakki Vakfı tarafından, yarışmaya katılan öğrencilerin şiirleri kitap halinde basılacak ve ilgililere ulaştırılarak bu değerli çalışmalar anısal değere kavuşacak.

Festival, atölye çalışmalarıyla zenginleşip şiire gönül verenleri bir araya getirip şiir üzerine yaratıcı çalışmalar yapmayı da sağlayacak. Yarışmaya katılan öğrencilerin arasından istekli olan ve zamanında başvuruda bulunan bir grup öğrenci ile 10 – 11 Mart 2022 tarihlerinde bir şiir atölyesi yapılacak. Ödül Törenimiz ise çevrim içi ortamda 14 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Terakki Lisesi öğrencileri, ayrıca her yıl seçtikleri bir şaire “Onur Ödülü” veriyor. Onur Ödülü alanlar arasında F.Hüsnü Dağlarca, İlhan Berk, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Birhan Keskin gibi Türk şiirine önemli katkıları olmuş yetkin şairler bulunuyor. 22. Şiir Festivali’nin onur ödülüne ise Terakki Lisesi öğrencilerinin seçimleri ardından Leyla Şahin değer görüldü.