Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı Ergenlik Döneminin Ruhsal İşleyişini Anlattı

2914

Her iki yerleşkemizden ortaokul öğretmenlerimiz, 17 Ağustos Perşembe günü Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı ile “Sınırlar” konferansında bir araya geldi. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de düzenlediği konferansta Zabcı, ergenlik döneminde sınır kavramını ele aldı.

Geçtiğimiz yıllarda “Ergenin Dili” ve “Ergenin Ruhsal Dünyası Sınıfa Nasıl Yansır?” başlıklı konferanslarda Terakkili öğretmenlerle buluşan Zabcı, bu sene de öğretmenlerimizle ergenlik döneminin ruhsal işleyişi hakkında konuştu. Ergenliği “çocukluk döneminin faturası” olarak tanımladı ve çocukluk döneminden itibaren yetişkin tutumlarının ergenin gelişimine nasıl yansıdığını örneklerle aktardı.

Özellikle sınırlar temasında günümüzde yaşanan değişimler kapsamında Zabcı, aile içinde otoriteyi temsil eden baba rolündeki değişimin, çocuk yetiştirirken aşırı doyum sağlamaya çalışan ebeveyn tutumlarının, medya ve sanal dünya aracılığıyla cinsellik ve şiddet içeren birçok uyarana maruz kalmanın etkilerinden bahsetti.

Ergenin içinde bulunduğu yaş dönemiyle birlikte iki temel endişe yaşadığını, bunların nüfuz edilmek ve kayıp endişesi olduğunu dile getirdi. Bu endişelerle baş etmek için ergenin sınırları zorlayan bir tavır sergileyebildiğini paylaştı. Ergenlikte kendini var etmenin ve aynı zamanda sağlıklı bir otorite figürüyle karşılaşmanın bu iki endişeden uzaklaşabilmek ve ruhsal olarak gelişebilmek için önemli olduğunu vurgularken, ergenin sınırlara yaptığı saldırılarda aslında kendisini durduracak bir yetişkin modeline ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

Son olarak ergenlik döneminde ruhsal açıdan bir risk olduğunu düşündürecek faktörler üzerinde duran Zabcı, ergenin sosyal ilişkilerinde aşırı fedakârlık göstermesinin, aşırı uyum sergilemesinin, akademik hayatı takipte yaşanan düşüşlerin ve kendine yönelen yıkıcı davranışlarının önemle üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının ardından öğretmenlerinizin sorularını cevapladıktan sonra konferans sona erdi.

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı, lisansını Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisansını ise İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümünde yapmış, ardından Fransa’da “okul çağındaki çocuğun ruhsal gelişimi” üzerine teziyle doktorasını tamamlamıştır. Klinik çalışmalarına özel bir merkezde devam eden Zabcı, aynı zamanda öğretim üyesidir.