Yaratıcı Yazarlık Kulübümüz Aysu Yılmaz’la Söyleşti

2290

Yaratıcı Yazarlık Kulübümüz; Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencisi, oyuncu ve eğitmen Aysu Yılmaz ile 22 Mart Cuma günü yaratıcılık, hayaller ve hayat disiplini üzerine söyleşi yaptılar.

Öğrencilerimiz, “Karakutu” dergisi için “Etik – Estetik” temasını sorgulamak üzere Özel Şişli Terakki İlköğretim Okulu’ndan mezun olduktan sonra Pera Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro Bölümüne ve ardından Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümüne devam eden, ayrıca tiyatro, okul ve eğitmenlik işlerini de bir arada yürüten Aysu Yılmaz’a bu işleri bir arada yapmanın sırrını sordular.

Aysu Yılmaz ise “Yaptığım her işe, önemli, önemsiz diye ayırmadan titizleniyorum. Sahneden sadece bir kere geçecek olsam bile o geçişim farklı olmalı, herkesin aklında kalmalı diye düşünüyorum. Hiçbir şey hakkında bilgi sahibi olmadan ‘Ben bunu sevmiyorum’ demiyorum. İç disiplinin başarıda önemli payı olduğunu düşünüyorum.” diye yanıtladı.

Öğrenciler, Aysu Yılmaz’ın estetik hakkındaki görüşlerinin de zorlanmadan gelişen estetiğin gözü de zihni de yormayacağı olduğunu öğrendiler. Samimi bir havada geçen söyleşide Aysu Yılmaz, eski okulunda olmaktan mutlu olduğunu belirtirken 8. sınıfta anlamadan okuduğu Faust’un zamanı geldiğinde ne kadar çok işine yaradığını, hiçbir şeye özellikle hiçbir kitaba “Bu benim hayatta ne işime yarayacak?” diye bakmamak gerektiğini kendi hayatından örneklerle anlattı.